Kolombo 28. května (ČTK) – Záplavy na Srí Lance, které v polovině týdne postihly tento jihoasijský ostrov, mají už nejméně 146 obětí. Dalších 112 osob se stále pohřešuje. Půl milionu lidí bylo kvůli povodním evakuováno. Informovala o tom dnes s odvoláním na místní úřady agentura AFP. Podle ní jde o nejhorší záplavy v zemi od roku 2003. Po vylepšení počasí nyní meteorologové předpovídají pro další dva dny opět srážky.

Záplavy a sesuvy, vyvolané přívalovými dešti, poznamenaly jih a západ Srí Lanky. Nejhůře zasažen je okres Kalutara. Postiženým občanům pomáhají pozemní, námořní i vzdušné složky armády. Při evakuaci lidí používá armáda velká obrněná vozidla, čluny a vrtulníky. Ze vzduchu také shazuje potravinovou a další pomoc do lokalit, které zůstávají nadále odříznuté od světa.

Mluvčí vlády uvedl, že většina obětí zahynula pod sesuvy půdy; lidí, kteří se utopili, není mnoho. Středisko pro řešení katastrof sdělilo, že 493.455 obyvatel muselo být evakuováno, většina našla útočiště v provizorních přístřešcích zřízených místními úřady.

Srílanská vláda požádala o pomoc při pátracích a záchranných operacích OSN a sousední státy. Indie vyslala tři lodě námořnictva s humanitární pomocí; první z nich s lékařským týmem, nafukovacími čluny a léky již v sobotu dorazila do srílanské metropole Kolomba.

Nejvíce srážek spadne na Srí Lance během monzunové sezony, která obvykle trvá od května do září, napsala agentura Reuters. Srílanští meteorologové uvedli, že nynější deště jsou nejhorší od roku 2003.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner