Policisté při červnovém zásahu proti aktivistům v dole Bílina na Mostecku podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nechybovali. Uvedla to dnes televize Prima. Ke stejnému závěru dospěla i krajská policie. Aktivisté tvrdili, že zasahující policisté jednoho z protestujících zranili nebo že zadržení byli několik hodin bez vody.

Více než stovka aktivistů vnikla koncem června v rámci protestu proti prolomení limitů těžby uhlí do povrchového dolu Bílina. Strávili celé odpoledne a podvečer pod jedním z rypadel, nakonec je vyváděla policie. Aktivisté poté požádali o prošetření zásahu policie. GIBS nyní vyšetřování ukončila. „Prověřováním nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu žádného ze zasahujících příslušníků policie,“ řekla televizi mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Postup policistů prověřovalo také krajské vedení policie. Představitelé krajské policie televizi oznámili, že zákrok policistů nebyl nepřiměřený a ani použití donucujících prostředků nebylo neoprávněné.

Zadržení aktivisté dostali v souvislosti s vniknutím do dolu od městského úřadu v Oseku napomenutí za přestupek neuposlechnutí výzvy. Případy se zároveň zabývá báňský úřad, který řeší přestupky vniknutí do důlního díla. Severočeské doly podle dřívějšího vyjádření musely kvůli protestu na několik hodin zastavit těžbu skrývkových hornin. Škoda ale společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner