Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se pustila do kritiky svého republikánského rivala Donalda Trumpa za nejnovější z jeho výroků vzbuzujících bouřlivé diskuse. Prostořeký miliardář vyvolal rozhořčení tvrzením, že jeho přívrženci mohou zastavit Clintonovou uplatněním svého práva na vlastnictví zbraně. Clintonová jej stejně jako řada dalších obvinila z podněcování k násilí. Kvůli výroku kontaktovala jeho tým i Tajná služba. Podle svých lidí Trump „pouze vybízel k nevolení bývalé první dámy“.

Trump na úterním shromáždění v Severní Karolíně prohlásil, že „Hillary chce v podstatě změnit druhý dodatek ústavy“. Dokáže to podle něj tak, že si vybere členy nejvyššího soudu, kteří toto právo mají a mezi nimiž budou odpůrci práva na vlastnění zbraně. „Když si vybere své soudce, už s tím, lidi, neuděláte nic,“ řekl Trump. Druhý dodatek zaručuje Američanům právo držet a nosit zbraně.

Agentura AP uvedla, že výroky vyvolaly otázky, zda Trump chtěl navrhnout, aby majitelé zbraní vzali věci do vlastních rukou, nebo jenom poukazoval na vliv lobby příznivců zbraní.

Vybízení k násilí?

Podle Clintonové výrokem zjevně vybízel k násilí a zmíněná slova jsou dalším z veřejným prohlášení dokazujícím, že nesplňuje charakterové požadavky na prezidenta Spojených států. „Každý z těchto případů nám dokazuje, že Donald Trump jednoduše nemá vlastnosti, které by měl mít prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Spojených států,“ řekla na dnešním mítinku v Iowě kandidátka demokratů s odkazem na řadu Trumpových kritizovaných výroků.

Podle Trumpa existuje jediná interpretace jeho slov o zbraních – měl prý na mysli voličskou sílu.

Demokratický senátor Chris Murphy ale upozornil, že „labilní lidé“, kteří Clintonovou nenávidí, mohou na základě takové výzvy začít jednat. „Nepovažujte to za politické zaškobrtnutí, je to pohrůžka zavražděním, závažně zvyšující možnost národní tragédie a krize,“ sdělil Murphy na twitteru.

Trumpova slova přiměla k akci také Tajnou službu, která má na starosti ochranu úřadujících prezidentů i kandidátů nominovaných jednotlivými stranami. Podle televize CNN měli její pracovníci kvůli výroku několik rozhovorů s členy Trumpova volebního týmu.

Tim Kaine, který s Clintonovu kandiduje na úřad viceprezidenta, prohlásil, že „nevěří tomu, co Trump řekl“. „Nikdo, kdo usiluje o vůdčí funkci, zejména o prezidentství, vedení země, by neměl dělat nic, co schvaluje násilí, a právě to on řekl,“ prohlásil Kaine. Manažer kampaně Clintonové Robby Mook řekl, že „to, co říká pan Trump, je nebezpečné“.

Za Trumpa se postavil bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani, když uvedl, že to, co Trump řekl, není hrozba, ale že se novináři zapojili do „spiknutí za zvolení Hillary Clintonové“.

Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan výrok hodnotil jako „špatný vtip“. „Doufám, že to rychle vyjasní, o něčem takovém se nežertuje,“ řekl na adresu Trumpovy kampaně.

Trumpa vzápětí podpořila mocná Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která vyzvala k podpoře příslušného dodatku ústavy a tedy k hlasování pro republikánského kandidáta.

„Možná jsem to špatně pochopila, ale já tomu rozumím tak, že Trump říká ‚odstraňte ji‘,“ cituje agentura AP ženu, jejíž jméno bylo uvedeno jako Julie B.

Trump, který pokřikuje na své fanoušky na adresu Clintonové „dejte ji pod zámek“, přilil podle komentátora stanice BBC další olej do ohně. Agentura AP napsala, že Trump porušil politické normy, protože není zvykem, aby kandidáti vyzývali k fyzické újmě soupeřů.

Trump označil Obamu za zakladatele Islámského státu

A aby toho nebylo dost, přidal Donald Trump i další útok. Prezidenta Baracka Obamu označil před svými příznivci za jednoho ze zakladatelů teroristické organizace Islámský stát (IS), jehož prý džihádisté ctí. V jednom z předchozích kontroverzních výroků přitom podobnou roli přisoudil i Clintonové, která byla v minulé Obamově administrativě ministryní zahraničí.

„Ve spoustě ohledů vlastně ctí prezidenta Obamu,“ řekl během vystoupení na mítinku na Floridě na adresu islamistů. „Je zakladatelem ISIS,“ dodal s použitím jedné ze zkratek používaných pro IS.

Bílý dům se podle agentury AP odmítl k obvinění vyjádřit.

Trump dlouhodobě obviňuje Obamu, jehož nazývá nejhorším prezidentem v historii, ze slabosti v přístupu k Blízkému východu a islámským zemím, z níž podle něho pramení vzestup radikálních organizací. Stojí za ním podle něho i Clintonová, další údajná spoluzakladatelka IS, kterou mimo jiné označil za ďábla.

Trump, jehož slova nezřídka souznějí s nejrůznějšími konspiračními teoriemi, již v minulosti prohlásil, že Obama je muslim narozený v Keni, ačkoli jde o křesťana narozeného na Havaji. Ve floridské řeči použil při zmínce o Obamovi jeho celé jméno Barack Hussein Obama evokující islámské kořeny.

Newyorský miliardář se po nedávných urážlivých výrocích na adresu matky padlého amerického muslimského vojáka potýká s nebývale silnou kritikou ze strany republikánů, jejichž část jej odmítá v listopadu volit. V posledních průzkumech na Clintonovou stále více ztrácí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner