Soud amerického státu Jižní Karolína včera navíc uložil devět doživotních trestů Dylannu Roofovi, který předloni v kostele v Charlestonu v Jižní Karolíně zastřelil devět černošských věřících. Již v lednu nad Roofem vynesl federální soud rozsudek smrti.

V dnes uzavřeném procesu na státní úrovni, který začal po federálním procesu, obžaloba původně žádala rovněž trest smrti. Roof se ale s obžalobou dohodl na přiznání viny, za což výměnou dostal místo trestu smrti doživotní vězení. Dohoda, jak poznamenala agentura AP, znamená úlevu především pro přeživší a příbuzné obětí, neboť se nebudou muset zúčastnit dalšího soudního procesu.

Roof vedle federálních obvinění čelil i stíhání na úrovni státu Jižní Karolína. Zatímco federální proces skončil v lednu vynesením trestu smrti, ten státní formálně začal až na počátku letošního roku.

Běloch Roof předloni 17. června vnikl do kostela Africké metodistické episkopální církve v centru Charlestonu, kde začal střílet. Mezi devíti oběťmi masakru byl mimo jiné pastor napadeného kostela. Zabíjením černochů chtěl Roof podle svých slov dosáhnout návratu segregace či rozpoutat rasovou válku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner