Představitelé syrské vlády se zúčastní nadcházejícího kola mírových rozhovorů o Sýrii, které by mělo začít ve čtvrtek 23. března v Ženevě. Podle agentury Reuters to řekl náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov. Zároveň vyjádřil naději, že na jednání přijedou i zástupci syrské ozbrojené opozice.

Podle Bogdanova zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který se snaží zprostředkovat politickou dohodu mezi válčícími stranami v Sýrii, navštíví ještě před ženevskými rozhovory Moskvu.

Čtvrté kolo ženevských mírových rozhovorů, které skončilo 3. března, žádný průlom v jednání nepřineslo. Úspěchem ale bylo, že tentokrát ani jedna ze znepřátelených stran rozhovory předčasně neopustila. Strany se rovněž dohodly, že jednání bude pokračovat.

Syrská občanská válka, která trvá sedm let, si vyžádala více než 300.000 obětí a způsobila také milionovou migrační vlnu. Syrskou vládu prezidenta Bašára Asada vojensky i diplomaticky podporuje Rusko, Írán a libanonské hnutí Hizballáh. Některé složky opozice zase dostávaly či stále dostávají pomoc od USA, Turecka a od monarchií Perského zálivu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner