Praha 20. dubna (ČTK) – Zástupci vysokých škol předali ministerstvu školství své připomínky k novému financování vysokých škol, který by ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chtěla zavést od roku 2018. Na tiskové konferenci po jednání Rady vysokých škol to dnes řekl její předseda Jakub Fischer, který je zároveň členem pracovní skupiny, jež se na přípravě nového financování podílí. Vysokým školám se podle něj nelíbí zejména představa ministerstva o způsobu jejich financování na základě společenské objednávky. Nemyslí si také, že se návrh stačí projednat do konce května, jak doufá ministryně školství.

Vysoké školy podle Fischera nepopírají to, že by určitým způsobem měla být při jejich financování zohledněna společenská poptávka po oborech. Domnívají se ale, že ministerstvem navrhovaný způsob nebude dost transparentní. „Panují silné rozpaky nad tím celým rozpočtovým okruhem (společenské objednávky), jakým způsobem má být koncipován, jak má být naplněn, jakým způsobem má být rozhodováno o užití prostředků z toho ukazatele, jak má být rozdělován,“ uvedl Fischer.

Velkou výhodou dnešního způsobu financování vysokých škol je podle něj vysoká míra transparentnosti. „Dnes si kdokoli může na stránkách ministerstva školství stáhnout podrobnou metodiku způsobu rozdělování prostředků, může si stáhnout veškeré tabulky, může se podívat, jaká škola má kolik peněz, proč je má, na základě jakých ukazatelů, jak se k těm penězům přišlo,“ řekl. Zavedení ukazatele společenské objednávky, který je v rozpočtu navrhován v objemu 1,5 miliardy korun, podle něj transparentnost naopak popírá.

Další připomínky mají vysoké školy k financování podle atraktivity a k plánovanému rozdělení vysokých škol do čtyř typů. Specifický způsob financování je podle Fischera pochopitelný u uměleckých a neuniverzitních škol. Rozdělení škol zaměřujících se na výzkum na dvě skupiny, kdy v jedné budou školy s největším počtem studentů a ve druhé zbývající vysoké školy s vědeckou činností, ale prý budí velké rozpaky.

„My věříme, že připomínky, které k tomu jsou, a náměty, které z té diskuse vzešly, ministerstvo zapracuje do další verze, kterou připravuje,“ řekl Fischer. Nezbytným předpokladem realizace nového modelu financování je ale podle něj navýšení rozpočtu vysokých škol ve výši, kterou ministryně avizovala. „Pokud nedojde k navýšení rozpočtu o slíbených 4,5 miliardy korun, tak je diskuse o tom novém systému financování bezpředmětná,“ dodal.

Nemyslí si, že je realistické, že by se návrh nového financování stačil projednat a připravit do konce května, jak požaduje ministryně. Poukázal ale zároveň na to, že se v červnu budou na většině vysokých škol konat přijímací zkoušky, přičemž vedení škol by uvítalo, kdyby v té době bylo jasné, jakým způsobem bude financování v dalším období fungovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner