Praha 24. května (ČTK) – Pražská TOP 09 bude požadovat zařazení problematiky dostavby vnitřního okruhu mezi Pelc-Tyrolkou a Štěrboholy na čtvrteční jednání zastupitelstva. Novinářům to dnes řekli zastupitelé TOP 09. Důvodem je špatná dopravní situace a zároveň neshoda vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL) o vedení trasy okruhu. Téma se na program jednání pokusí zařadit rovněž opoziční občanští demokraté, usnesl se na tom zastupitelský klub ODS.

„Praha okruh potřebuje, a to ve stejné kapacitě a průjezdnosti, jaká je v jeho stávající části,“ řekl předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

Vládnoucí koalice se pře, zda okruh vést z Pelc-Tyrolky tunely pod Povltavskou ulicí přes Balabenku do Štěrbohol. Tuto variantu prosazuje ANO a ČSSD. Trojkoalice chce místo vybudování jedné velkokapacitní komunikace vést dopravu po dvou trasách. První trasu měli schválit v úterý radní, na popud Trojkoalice ale materiál z jednání stáhli. „Jsme přesvědčeni, že Zelení ho (okruh) ve skutečnosti vůbec nechtějí,“ řekl Novotný.

Pokud by se TOP 09 podařilo na jednání zastupitelů okruh prosadit, hlasovali by pro první variantu. „Pokud to ANO a ČSSD opravdu chtějí, nic by jim zítra nemělo bránit to odhlasovat a mohou to mít vyřešené. My si myslíme, že se to má postavit,“ řekl zastupitel Jiří Nouza (TOP 09).

Téma okruhu navrhnou do programu rovněž občanští demokraté. „Nerozumím snaze Zelených. Přijít na poslední chvíli s podmínkami, které v konečném důsledku mohou odložit dostavbu vnitřního okruhu o několik let, je téměř zločinem na obyvatelích Prahy,“ uvedl zastupitel a předseda pražské ODS Filip Humplík. Stejně jako Novotný uvedl, že SZ okruh stavět nechce.

Zástupci ANO a ČSSD představili v pondělí svou variantu vedení trasy. O několik desítek minut později tu svou představila Trojkoalice. Koaliční strany se následně domluvily, že Trojkoalice připraví do 14 dnů podrobněji rozpracovanou svou vizi, kterou strany znovu projednají. Podle úterního vyjádření náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) by o konečné verzi mohli zastupitelé hlasovat na zasedání v září.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner