Schůzkou se zástupci několika afrických zemí dnes v italské Taormině začal druhý, závěrečný den summitu skupiny velkých světových ekonomik G7. Na programu jednání je zejména migrace a nebezpečí hladomoru v některých zemích Afriky. Už před summitem apelovaly nevládní organizace na státy G7, aby zvýšily svou pomoc v boji proti hladomoru.

„Děti umírají, je to katastrofa,“ uvedla Silvia Holtenová z organizace World Vision. Dodala, že nejvyspělejší země by neměly s pomocí otálet. Agentura DPA uvedla, že podle OSN je v boji proti hladu potřeba asi 6,9 miliardy dolarů (asi 165 miliard korun), ale zatím byla přislíbena jen asi třetina z této částky.

Itálie, která nyní G7 předsedá, si vztahy s Afrikou stanovila mezi své priority, mimo jiné kvůli masovému přílivu migrantů z tohoto kontinentu. Ti připlouvají přes Středozemní moře do Itálie zejména z Libye. Zástupci Libye ale na dnešní schůzce v Taormině nejsou, podle agentur se jí účastní představitelé Nigeru, Nigérie, Etiopie, Keni a Tuniska.

Mezi lídry G7 (USA, Británie, Francie, Německo, Japonsko, Kanada a Itálie) na summitu zatím panují neshody v několika tématech. Překážkou dohody jsou v řadě věcí postoje amerického prezidenta Donalda Trumpa. Všichni účastníci kromě USA například podpořili pařížskou dohodu o ochraně ovzduší z roku 2015.

Dnešního jednání se podle dřívějších informací už neúčastní britská premiérka Theresa Mayová, která zkrátila svůj pobyt na summitu kvůli situaci v Británii, zasažené tento týden teroristickým útokem v Manchesteru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner