– Kim Čong-nam byl nevlastním bratrem současného severokorejského vůdce Kim Čong-una a zároveň nejstarším synem bývalého vůdce Kim Čong-ila, za jehož nástupce byl několik let považován. Kim Čong-il ho zplodil se svou druhou ženou Song Hje-rim, která zemřela v roce 2002.

– Kim Čong-nam byl usmrcen v pondělí na letišti v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpuru, kde čekal na odlet do Macaa. Kdosi k němu přistoupil zezadu a chytil ho za hlavu. Kim následně pocítil závratě, takže vyhledal lékařskou pomoc. Při převozu do nemocnice zemřel.

– Kim Čong-nam se narodil 10. května 1971 v Pchjongjangu.

– Měl pověst playboye s oblibou v hazardních hrách a okázalém životním stylu. Měl šest dětí s třemi různými ženami.

– Před časem veřejně kritizoval svého bratra Kim Čong-una a prohlašoval, že stávající stalinistický režim v jeho vlasti již dlouho nevydrží. V roce 2012 v jednom rozhovoru sdělil, že se svým bratrem se nikdy osobně nesetkal. Již dříve prohlásil, že je proti dynastické vládě své rodiny v KLDR a opakovaně dal najevo, že nestojí o vedení země.

– Kim Čong-nam měl blízko ke strýci Čang Song-tchekovi, který byl svého času druhým nejvlivnějším mužem v zemi, než ho jeho druhý synovec Kim Čong-un nechal při čistkách v roce 2013 popravit, údajně za přípravu pokusu o převrat.

– Příčina smrti nebyla zatím určena, stanovit by ji měla pitva, kterou v současnosti provádějí malajsijské úřady. Podle některých zdrojů byl Kim Čong-nam zabit pomocí otrávených jehel, podle jiných zdrojů ho útočnice postříkaly na obličeji jakousi jedovatou tekutinou.

– V souvislosti s vyšetřováním smrti Kim Čong-nama byla dnes ráno v Kuala Lumpuru na terminálu pro nízkorozpočtové lety zatčena jako podezřelá žena s vietnamským pasem na jméno Doan Thi Huong. „Žena byla identifikována podle záznamu z bezpečnostní kamery a v době zatčení byla sama,“ uvedla malajsijská policie.

– Kim Čong-nam žil posledních 15 let střídavě v dobrovolném exilu v čínském Macau a v Pekingu. V roce 2001 byl zadržen při pokusu vstoupit na území Japonska s falešným pasem, přičemž tvrdil, že chce navštívit tokijský Disneyland. Podle jiné verze ale chtěl v Japonsku koupit citlivé technologie. Po tomto skandálu upadl v KLDR v nemilost.

– Studoval v Moskvě a Ženevě, pak zastával vysoký post v severokorejské špionážní službě. V minulosti se mu přezdívalo „malý generál“.

– Podle některých zdrojů unikl v roce 2004 dvěma atentátům, které na něj byly podniknuty v Číně a v Rakousku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner