Zbývající arménští ozbrojení opozičníci, kteří před dvěma týdny obsadili policejní stanici v Jerevanu, složili dnes zbraně a vzdali se. Podle tiskových agentur to večer oznámily arménské bezpečnostní síly. Už v sobotu večer ozbrojenci propustili poslední rukojmí. Počet členů komanda postupně klesal, protože se někteří postupně vzdali a další byli zraněni. Ráno bylo podle médií slyšet u policejní stanice výbuchy a střelbu, ale policie se jí nezmocnila.

„Protiteroristická operace bezpečnostních sil skončila a členové ozbrojené skupiny byli přinuceni složit zbraně a vzdát se. Zatčeno bylo 20 teroristů,“ cituje agentura AFP z prohlášení arménské Služby národní bezpečnosti.

„Dva zdravotničtí pracovníci, kteří byli dosud drženi jako rukojmí, byli v sobotu večer propuštěni,“ oznámil již dříve podle agentury AFP mluvčí ministerstva zdravotnictví. Ozbrojenci nicméně dál zůstávali na stanici. Ráno se sice z oblasti ozvala střelba a exploze, ale ani to nevedlo k vypuzení komanda.

Velká skupina ozbrojenců obsadila komisariát v Jerevanu 17. července. Zabili při tom jednoho policistu a čtyři zranili. Požadovali osvobození opozičního předáka Žirajra Sefiljana, demisi prezidenta Serže Sargsjana a vytvoření nové vlády. Jejich počet ale postupně klesal, protože se jich několik postupně vzdalo a několik zraněných bylo přepraveno do nemocnice.

V sobotu daly úřady ozbrojencům ultimátum, aby se do 17:00 místního času vzdali, oni však podle policie reagovali střelbou a zabili druhého policistu, který seděl v autě asi 400 metrů od nich. Bezpečnostní síly ale po uplynutí stanoveného termínu stanici nevzaly útokem, jak varovaly. Úřady zjevně nechtěly ještě víc rozdmýchávat sociální nepokoje.

V pátek se na podporu radikálních opozičníků konala v Jerevanu demonstrace, která se zvrhla v potyčky s policií. Bylo při nich zraněno na 75 lidí a téměř 170 bylo zatčeno. Další protest se uskutečnil i v sobotu večer, a i když se protáhl přes půlnoc, měl tentokrát klidný průběh.

Sefiljan, k němuž se útočníci hlásí, stojí v čele opoziční skupiny, která podle analytiků nemá v zemi příliš velkou podporu. Bývalý vojenský velitel byl v červnu zadržen za nezákonné držení zbraní a podněcování nestability. Loni byl krátce zadržen kvůli pokusu o státní převrat, ale byl osvobozen. V roce 2006 byl zatčen a uvězněn na 18 měsíců kvůli výzvám k násilnému svržení vlády.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner