Zdravotní sestra Věra Marešová, kterou obžaloba vinila z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku, byla pravomocně zproštěna viny. Pražský vrchní soud dnes zamítl odvolání státního zastupitelství. Pozůstalí po zemřelých pacientech mohou ještě zkusit uplatnit své nároky na odškodnění v občanskoprávním řízení.

„Filozofie řízení, jak ho prováděl krajský soud, je nám velice blízká. V podstatě se vším, co uvádí v napadeném rozsudku, se můžeme ztotožnit,“ zdůvodnil dnešní rozhodnutí předseda senátu Michal Hodoušek.

„Ani není vůbec jisté, jestli se takové případy staly. Je to celkem jednoznačné a zprošťující rozsudek byl zcela na místě,“ podotkl k prvním pěti úmrtím. U poslední zemřelé pacientky, po jejíž smrti byla Marešová zadržena, pak experti jednoznačně neurčili příčinu skonu.

Obžaloba tvrdila, že Marešová zabíjela v letech 2010–2014 nemocné z jednotky intenzivní péče draslíkem, aby si ulehčila práci. Státní zástupce pro ni v hlavním líčení před ústeckým krajským soudem požadoval doživotní trest vězení, nyní státní zastupitelství usilovalo o vrácení kauzy k novému projednání a doplnění dokazování.

Žalobce se původně opíral o posudek dvou znalců, jejichž závěry ale odmítli zpracovatelé revizního posudku z olomoucké fakultní nemocnice. Podle nich se tvrzení o otravě draslíkem nepotvrdilo a úmrtí pacientů byla očekávatelná. Krajský soud následně Marešovou letos v lednu nepravomocně zprostil viny kvůli nedostatku důkazů, toto rozhodnutí nyní potvrdil odvolací senát.

„Je to velmi silný dojem a musím ho nejdřív vstřebat,“ řekla Marešová novinářům při odchodu ze soudní budovy. Přímo v jednací síni přivítala rozsudek objetím s přítelkyněmi, které ji přišly podpořit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner