Praha 30. září (ČTK) – Z celkového počtu 1237 vězňů v pražských věznicích má práci 530. Většina z nich je zaměstnaná v provozu věznic na Ruzyni a Pankráci, mimo věznice má práci 168 odsouzených. Nejčastěji se jedná o pomocné práce v potravinářství, automobilovém průmyslu, stavebnictví, kovovýrobě nebo dřevovýrobě. Na dotaz ČTK to uvedla tisková mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová. Práce má pozitivní dopady na možnou recidivu.

Několik vězňů uklízí od letošního února ulice Prahy 2. Pilotní projekt startoval se čtyřmi vězni, nyní jich uklízí městskou část deset. „Vězni dosahují výborné produktivity práce. Jsou plně v oblečení společnosti Komwag. Pozitivní ohlasy vnímáme i ze strany široké veřejnosti, která si zejména všímá větší rychlosti úklidů,“ uvedl na dotaz ČTK Jan Petružálek ze společnosti Komwag.

Vězni jsou třikrát denně kontrolováni společností Komwag a několikrát do týdne i vězeňskou službou. „Za celou dobu spolupráce od února 2017 nedošlo k žádnému pochybení, a to jak po pracovní stránce, tak ani co se týče chování vězňů,“ dodal Petružálek.

V Pražských službách, které se zaměřuí na nakládání s odpadem a úklid silnic, je zaměstnáno kolem 20 odsouzených, sdělil ČTK tiskový mluvčí společnosti Radim Mana. Vězni v Pražských službách pracují na ručním dotřídění papírového odpadu na třídících linkách Pod Šancemi na Praze 9 a v Chrášťanech (u Prahy).

V českých věznicích je celkem 20.602 vězňů, z nichž je 15.047 práceschopných. Z nich má práci 60 procent, sdělila Kučerová. Někteří odsouzení nemohou být zaměstnáni kvůli zdravotním důvodům nebo kvůli zařazení do vzdělávacího či terapeutického programu.

Aby mohl odsouzený pracovat mimo věznici, musí splňovat několik podmínek. Nejprve musí projít zdravotní prohlídkou a pohovory s psychologem, pedagogem a sociálním pracovníkem. V každém konkrétním případě je posuzováno pracovní místo s přihlédnutím k typu trestné činnosti a osobním předpokladům každého jednotlivce.

Určité parametry musí splňovat i pracoviště. Před podpisem smlouvy mezi věznicí a spolupracujícím subjektem je místo práce posouzeno z pohledu míry rizik porušování zákona o výkonu trestu odnětí svobody, jakými je nedovolený odchod z pracoviště nebo navazování nedovolených kontaktů, rizik bezpečnosti práce a vlivu pracovního prostředí na zdraví, uvedl tiskový mluvčí ruzyňské věznice Dušan Hájek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner