Praha 18. září (ČTK) – Omezení přímých plateb podle velikosti zemědělské podniky by mělo být pro firmy s výměrou i menší než tisíc hektarů. Na tiskové konferenci to dnes řekl na dotaz ČTK předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Strana chce více podporovat malé zemědělce a omezit vliv zahraničních obchodních řetězců prostřednictvím možnosti alternativní distribuce potravin od zemědělců přímo ke konzumentům.

Současná vláda v září rozhodla, že bude při novém dotačním období po roce 2020 usilovat o to, aby peníze, o které by mohly přijít velké zemědělské podniky kvůli krácení přímých plateb po roce 2020, by měly zůstat k využití českému státu. Česká republika tzv. zastropování plateb odmítá, považuje je za diskriminační, a to i kvůli tomu, že jsou v ČR v průměru největší zemědělské podniky.

Podle Stropnického se v současnosti vede debata o krácení dotací od podniků od výměry 1250 ha, Zelení by ale podle něj šli i pod hranici tisíce hektarů. Průměrná velikost českého zemědělského podniku je 133 ha.

Stát nejčastěji argumentuje tím, že ve velkých podnicích je koncentrovaná živočišná výroba, bez které není možné například řádně nechemicky hnojit půdu.

Strana chce také více podpořit alternativní způsoby distribuce potravin, aby výrobci nemuseli řešit tlak obchodních řetězců. Kvůli tomuto tlaku je podle Zelených často více akcent na cenu než na kvalitu výrobce.

Největší zemědělskou firmou a největším příjemcem zemědělských dotací v Česku je holding Agrofert, který donedávna vlastnil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Agrofert obhospodařuje 103.000 hektarů polí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner