Zelení měli stranický sjezd. Představili svůj dlouhodobý program, v němž nechybí vyšší ekologické daně nebo možnost pro kohokoli ubytovat se v libovolném domě, pokud je otevřený a jeho majitel v něm nebydlí ani se o něj nestará.

Strana zelených na víkendovém sjezdu v Hradci Králové představila svůj dlouhodobý program, stínovou vládu, volební partnery i novou vizuální podobu. V podzimních volbách do Poslanecké sněmovny bude usilovat o hlasy voličů s hnutím Změna a členy zaniklého Hnutí Zelení. S dalšími partnery ještě jedná. Strana také představila nové logo a změnila své zkrácené označení. Místo zkratky SZ bude nyní pro větší srozumitelnost používat Zelení.

„Strana je velmi jednotná. Podařilo se ji spojit s odštěpenými hnutími,“ prohlásil předseda strany Matěj Stropnický. Hnutí Zelení se v minulosti od strany oddělilo a nyní zaniklo, aby obnovilo spolupráci se Stranou zelených. Hnutí Změna je úspěšné v Libereckém kraji. S kým dalším zelení jednají, dnes Stropnický neřekl. Podle něj může jít o strany napravo i nalevo od středu, ale na základních programových prioritách se partneři musejí shodnout.

Program strany se odvíjí podle principu ekologické daňové reformy. Velké firmy, které těží neobnovitelné zdroje, by měly mít vyšší daně. Naopak podporu by měly dostat formy podnikání, které přinášejí inovace a nezatěžují životní prostředí. Prioritou zelených je například železniční vysokorychlostní trať mezi Prahou a Brnem, bezplatná právní pomoc pro lidi s nízkými příjmy, ochrana soukromí na internetu, ukončení vývozu zbraní do zemí s nedemokratickým režimem nebo zákon o sociálním bydlení, který by mladým lidem nabídl domov místo sociálních dávek.

Do dlouhodobého programu zelení zařadili i aktivní volební právo od 16 let, omezení poslanecké imunity, která by platila jen na výroky a hlasování ve Sněmovně, legalizaci squattingu či možnost manželství osob stejného pohlaví.

Ve stínové vládě Strany zelených zasednou straníci i nezávislí experti. Bude v ní například bývalá předsedkyně strany Jana Drápalová či někdejší liberecký primátor Jan Korytář. „Současná vláda potřebuje odbornou i politickou oponenturu, protože se jí nedostává ze strany opozice,“ míní Stropnický. Podnikatel Jiří Hlavenka má na starosti průmysl a obchod, bývalá ředitelka odboru kontroly Ředitelství silnic a dálnic Milena Pošvářová se bude zabývat dopravou. Zahraničí připadlo starostovi Prahy 4 Petru Štěpánkovi, který byl v týmu vyjednávačů o vstupu Česka do EU. Korytář, který reprezentuje Hnutí Změna, je stínovým ministrem pro místní rozvoj.

Strana již v minulosti dlouhodobě vystupovala proti jaderným elektrárnám i za cenu zvýšení ceny elektřiny a energetické nesoběstačnosti a současný předseda strany byl hlasitým odpůrcem obrany Evropy proti balistickým střelám s jadernými hlavicemi, resp. vystupoval proti umístění radarové základny tohoto systému v České republice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner