Strana zelených bude usilovat o legalizaci užívání a pěstování konopí pro léčebné a rekreační účely. Zelení také chtějí s rostoucí efektivitou zkracovat pracovní týden. Vyplývá to z konceptu nového programu, který strana o víkendu projednala. ČTK o tom dnes informoval v tiskové zprávě mluvčí strany Jan Žáček.

„Je prokázáno, že v zemích s kratším pracovním týdnem je zároveň vyšší produktivita práce,“ uvedla předsedkyně Jana Drápalová. Vzorem je pro zelené Dánsko a Německo.

Součástí legislativní změny by měl být stanoven minimální věk nakupujících, zákaz reklam a povinnosti prodejců poskytovat informace o rizicích užívání konopí.

Kromě zkracování pracovního týdne si zelení shodli na zrušení hranice účasti pro platnost a závaznost místního krajského referenda v případech, kdy je referendum vyvolané peticí občanů.

Koncept nového programu by měli straníci schválit na příštím sjezdu. Kromě toho zelení řešili body týkající se klimatu a migrace. Vyzvali reprezentanty Evropské unie a jednotlivých zemí, aby ukázali, že jde o solidární projekt. Podle zelených by se terorismu mělo předcházet, ne s ním jen bojovat.

Strana zelených vznikla v lednu 1990, a patří tak k nejstarším v České republice. Spojila se pak s dalšími stranami v Liberálně sociální unii. Po vystoupení z unie na počátku 90. let se ale na dlouho ocitla na okraji politické scény a zmítaly jí vnitřní spory.

Ve sněmovních volbách většinou zůstávala pod hranicí hlasů pro zisk mandátů. Výjimkou byl rok 2006, kdy zelení získali šest mandátů, a následně čtyři křesla ve vládě Mirka Topolánka (ODS). V roce 2009 ale i spory zelených přispěly k demisi vlády.

Další sjezd, tentokrát volební, chystají zelení na konec ledna. Na něm by měli delegáti strany obměnit své sedmičlenné předsednictvo a připravovat se na krajské a senátní volby v příštím roce. V horní komoře už strana své zastoupení má, s její podporou bylo zvoleno šest senátorů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner