Zelení nevylučují možné zapojení do vlády po volbách. Jejich zkušenost ale ukazuje, že vstup do kabinetu s malým počtem poslanců stranu poškodil. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda strany a volební lídr Matěj Stropnický. Očekává, že povolební vyjednávání o sestavení kabinetu se potáhnou dlouho. Jako nejbližšího případného partnera pro Zelené vidí ČSSD.

Zelení byli ve vládě po svém dosud jediném vstupu do Sněmovny v roce 2006. „Ta zkušenost pro nás je důležitá. Nás vládnutí minule hodně poškodilo,“ řekl Stropnický. Nejvýznamnějším počinem Zelených v kabinetu tehdy bylo vytvoření programu Zelená úsporám, který přispěl k ochraně životního prostředí a pomohl ušetřit i domácnostem, míní Stropnický. „To je vizitka toho, co Zelení ve vládě udělali, ale i tak je to trochu málo. To znamená, v malém množství poslanců je riziko vstupovat do vlády,“ řekl.

Za určitých okolností si umí představit zapojení do vlády, pokud by letos Zelení ve volbách uspěli. „Nechci teď říkat, jak bychom se rozhodli, obě možnosti jsou otevřené. Ale máme tuhle historickou paměť,“ řekl.

Nejbližším partnerem pro vyjednávání by pro Stropnického byla ČSSD. „Považuji sociální demokracii za přirozeného partnera Zelených, i když k nim máme celou řadu výhrad. Shodujeme se v mnoha věcech s programem sociální demokracie, zdaleka ne ale tolik s tím, jakým způsobem ho naplňují,“ řekl. ČSSD vytkl například některé postoje v ochraně životního prostředí nebo investiční pobídky pro zahraniční firmy, které nabízejí málo kvalifikovaná a málo placená pracovní místa.

Zkušenost má Stropnický z komunální politiky a se spoluprací s TOP 09, s níž byl zároveň s ČSSD v koalici v Praze 3, a s ANO, ČSSD, KDU-ČSL a STAN, se kterými Zelení vytvořili koalici v hlavním městě.

Pro případná jednání o povolební spolupráci mají Zelení hlavní priority v otázce životního prostředí. Neumějí si například představit spolupráci s někým, kdo by podporoval prolamování těžebních limitů pro hnědé uhlí. Podmínky mají Zelení i v sociální oblasti, kde chtějí prosadit dluhovou amnestii pro lidi, kteří se potýkají s exekucí kvůli dluhům vůči veřejnému sektoru.

Vyjednávání o příští koalici budou podle Stropnického v každém případě složitá. „Myslím, že o vládě se tentokrát bude vyjednávat velmi dlouho,“ řekl a nevyloučil ani, že do debat zasáhne i nový prezident, který nastoupí do úřadu v březnu. Pokud se to stane, dosluhující kabinet by podle něj neměl přijímat zásadní návrhy zákonů. „Vláda, která vládne po vyhlášení výsledků voleb, by neměla dělat zásadní rozhodnutí,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner