Kaplice (Českokrumlovsko) 12. června (ČTK) – Prezident Miloš Zeman bude otázku odchodu ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) řešit v příštím týdnu. Plánuje, že se s ní sejde. Zopakoval, že je proti jejímu odchodu. Zeman to dnes řekl při své návštěvě Jihočeského kraje.

Valachová se rozhodla opustit vládu kvůli kauze dotací pro sport, kterou se zabývá policie. Původně chtěla odejít k 31. květnu. Zeman jí dal čas na rozmyšlenou odchodu do 10. června, kdy se vrátil z cesty do Vietnamu a Kazachstánu. Nyní termín schůzky ohlásil na příští týden. Ministryně několikrát uvedla, že svou demisi nestáhla a platí.

„Nejsem příznivcem odchodů ministrů pět měsíců před volbami. Doufám proto, že za mnou premiér nepřijde 14 dní před volbami s návrhem na demisi dalšího ministra,“ řekl dnes Zeman v Kaplici na Českokrumlovsku při návštěvě podniku Engel.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se měl Zeman co nejdříve sejít s kandidátem na ministra školství Stanislavem Štechem a neprodlužovat dobu, po kterou ministerstvo vede Valachová. V rozhovoru s ČTK premiér uvedl, že je třeba, aby nastoupil ministr, který bude mít jasný mandát, aby mohl jednat o rozpočtu, požadavcích vysokých škol na navýšení financí a řešit problémy týkající se rozdělení dotací ve sportu.

Chování prezidenta označil Sobotka za neodůvodněné a nesprávné. K průtahům podle něj není žádný objektivní důvod a ani žádný důvod z pohledu ústavy.

V dotační kauze, kvůli které Valachová podala demisi, figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Je podezřelá z toho, že se v minulosti domlouvala s tehdejším šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner