Moskva 23. listopadu (zvláštní zpravodaj ČTK) – Prezident Miloš Zeman dnes čtvrtý den své státní návštěvy Ruska věnuje otevření výstavy Poklady Pražského hradu v prostorách ruského Státního historického muzea na Rudém náměstí v Moskvě. Ještě před cestou do muzea se prezident setká s českými novináři. Odpoledne prezidentský speciál zamíří do uralského Jekatěrinburgu, který je třetí a poslední zastávkou státní návštěvy českého prezidenta.

Na výstavě v historickém muzeu Moskvané budou mít možnost prohlédnout si víc než stovku předmětů ze Svatovítského pokladu a ze sbírek Správy Pražského hradu, které symbolizují minulost českého státu. K nejcennějším patří soubor textilií spojených se svatou Ludmilou a českými královnami nebo renesanční a barokní tapisérie, fajáns, porcelán a nábytek. Moskvané uvidí také umělecké kopie korunovačních klenotů nebo modely Svatovítské rotundy či Starého královského paláce.

Výstava Poklady Pražského hradu je reciproční odpovědí Prahy na přehlídku exponátů z carské dynastie Romanovců, která byla na Pražském hradě instalována v roce 2011. Na přípravě moskevské výstavy se podílela Správa Pražského hradu s Metropolitní kapitulou u sv. Víta, jíž patří některé exponáty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner