Ve čtvrtek po poledni prezident Miloš Zeman jmenoval nového ministra spravedlnosti. Stal se jím pětatřicetiletý Robert Pelikán, který v úřadu nahradil Helenu Válkovou, která na svou funkci rezignovala. Pelikán po svém působení na ministerstvu financí odešel na úřad Válkové, kde působil jako její první náměstek.

Zeman se při slavnostním jmenování vrátil i k situaci, která nastala kolem odvolání Válkové. Vyzval politiky, aby pro příště postupovali podle daných pravidel. „Nechce-li někdo podat demisi, nechť ji nepodává, chce-li někdo někoho odvolat, nechť ho odvolá,“ řekl Zeman. Narážel tak na nejasnosti kolem odchodu ministryně. Ta totiž tvrdila, že k demisi byla donucena předsedou ANO Andrejem Babišem.

Zeman připomněl Pelikánovi, že ho čeká několik důležitých úkolů. „Jsem rád, že mě pan nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman informoval, že už jste se v zásadě dohodli na zákonu o státním zastupitelství,“ řekl prezident. „Je-li tomu tak, těším se, že půjde v dubnu do vlády a později do Parlamentu a ke mně,“.

Pelikán prezidenta ujistil, že je na správném místě. „Funkce se ujímám s pokorou, odvahou a odhodláním. Myslím, že všechny tyto tři vlastnosti budu velmi potřebovat,“ řekl po uvedení do funkce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner