Praha 18. srpna (ČTK) – Prezident Miloš Zeman dnes kondoloval španělskému králi Felipemu VI. po čtvrtečním teroristickém útoku v Barceloně, který si vyžádal 14 obětí. Vyzval ke vzdoru vůči teroru. Soustrast po atentátu vyjadřují Španělsku i další čeští politici. Praha na památku mrtvých nechá večer nasvítit Petřínskou rozhlednu španělskými barvami.

„Slova útěchy jsou v tomto okamžiku potřebná, avšak bolest a šok nás nesmí odvést od nekompromisního vzdoru proti teroru, kterému společně čelíme. Španělsko je blízkým partnerem a přítelem České republiky. Útok nejen na španělskou veřejnost, ale také na občany řady dalších států je zároveň útokem na nás, na společné hodnoty lidské důstojnosti, svobody a tolerance,“ napsal Zeman v kondolenčním telegramu, který zveřejnil Pražský hrad.

Pražský radní Jan Wolf (KDU-ČSL) dnes oznámil, že hlavní město na památku obětí nasvítí Petřínskou rozhlednu ve španělských národních barvách.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá informace o tom, že by mezi oběťmi nebo zhruba stovkou zraněných byli čeští občané. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na twitteru atentát odsoudil. „Smutný den pro Barcelonu! Oceňuji rychlý zásah záchranářů. ČR stojí po boku Španělska v boji proti terorismu. Upřímnou soustrast rodinám obětí,“ napsal.

Ke kondolencím se připojil i místopředseda opoziční TOP 09 Marek Ženíšek. „Upřímnou soustrast rodinám obětí zbabělého útoku v Barceloně,“ uvedl. Ocenil zároveň zásah policistů ve španělském městě Cambrils, kteří v noci na dnešek zabili pět lidí, kteří se tam v osobním autě snažili porážet chodce.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil, že vláda nemá žádné informace o tom, že by čtvrteční teroristický útok v Barceloně nějak souvisel s Českou republikou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner