Prezident Miloš Zeman kvůli kauze dětí Michalákových a postupu norských úřadů v této záležitosti zrušil pozvání norské velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové na všechny akce pořádané jeho kanceláří u příležitosti státního svátku 28. října. ČTK to oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Diplomatickou nótou byla velvyslankyně vyrozuměna dnes.

Norské úřady rozhodly o tom, že má Češka Eva Michaláková přijít o rodičovská práva ke svým dvěma synům a mladší, šestiletý chlapec má jít k adopci. Rozhodnutí není pravomocné, matka se chystá odvolat. Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny Denise a Davida v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud považoval ale zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.

Diplomatickou protestní nótu ve středu předal norské ambasádě také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Česko je podle nóty rozhodnutím znepokojeno a má pochybnosti, že je v souladu s mezinárodními závazky Norska. Zaorálek předpokládá, že se s velvyslankyní sejde po jejím návratu do Prahy. Podle ambasády se Sletnerová vrátí začátkem příštího týdne. V úterý se šéf české diplomacie setkal s její zástupkyní Monicou Stenslandovou a tlumočil jí rozhořčení české vlády nad postupem úřadů.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je rozhodnutí norských úřadů bezohledné k matce i k „biologické rodině“. Pokud se podle předsedy vlády rozhodnutí potvrdí, nepochybně to poškodí česko-norské vztahy. Prezident Zeman v úterý uvedl, že by ČR mohla do Prahy na takzvané konzultace zavolat svého velvyslance z Norska. Podle hlavy státu se tento krok podniká v případech, kdy se chce vláda zastat svých občanů. Postupem v takových kauzách, jako je případ Michalákových, se budou zabývat i ministři zemí V4.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner