Prezident Miloš Zeman v pondělí odlétá na návštěvu Ruska s doprovodem velké podnikatelské delegace, která chce navzdory trvajícím protiruským sankcím rozšířit spolupráci s ruskými firmami. Těžištěm Zemanových rozhovorů budou bilaterální česko-ruské vztahy, z mezinárodních problémů chce v Rusku debatovat hlavně o boji s mezinárodním terorismem. Prezident navštíví Soči, Moskvu a Jekatěrinburg.

Nabitý program Zemanovy cesty, první oficiální státní návštěvy českého prezidenta v Rusku po deseti letech, zahrnuje kromě protokolárních povinností hlavy státu také politická jednání na vrcholné úrovni a kulturní, společenské, vzpomínkové, ale hlavně hospodářské akce. Diplomatickým vrcholem bude Zemanovo úterní setkání s ruským vůdcem Vladimirem Putinem, za nímž český prezident zamíří do jeho letní rezidence v černomořském letovisku Soči.

Se Zemanem do Ruska cestuje mimořádně početná skupina českých podnikatelů, kromě prezidentského speciálu poletí na východ další dva letouny se zástupci zhruba 150 českých firem. Čeští podnikatelé, mezi nimiž jsou výrobci automobilů, traktorů či komponentů pro vlaky a metro, mají během návštěvy podepsat smlouvy v řádech miliard korun. Podnikatelská diplomacie se soustředí do dvou česko-ruských seminářů v Moskvě a Jekatěrinburgu, jimž bude Zeman přítomen.

Češi chtějí využít skutečnosti, že bez ohledu na pokračující protiruské sankce, do nichž je Česká republika jako členská země Evropské unie zapojena, se ruská ekonomika postupně zotavuje z krize. Zemanův odmítavý postoj vůči sankcím vyvolává nepochybně v Moskvě sympatie, proti sankcím se staví i česká Hospodářská komora. V nedávném rozhovoru s televizí Barrandov prezident řekl, že je jak proti sankcím Evropské unie, tak i proti odvetným sankcím Ruska. S Putinem o těchto otázkách hodlá v Soči hovořit.

Zeman měl v Moskvě rovněž poobědvat se sovětským exprezidentem Michailem Gorbačovem. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hadu Rudolfa Jindráka je však Gorbačov v nemocnici a je možné, že ze setkání sejde. „Hospitalizovali ho v noci z pátku na sobotu. Druhá strana schůzku s panem prezidentem Zemanem nezrušila, pouze informovala, že je vysoce pravděpodobné, že k ní z důvodu zdravotního stavu pana Gorbačova nedojde,“ řekl webu Blesk.cz Jindrák.

Zeman a Gorbačov se měli sejít už loni v září, kdy měl bývalý šéf Sovětského svazu přijet do Prahy, ale cestu ze zdravotních důvodů zrušil.

Jindrák v rozhovoru s ruským listem Moskovskij komsomolec rovněž řekl, že Zeman se v Moskvě sice zúčastní slavnostního otevření výstavy Poklady Pražského hradu, ale v Moskvě nebudou vystaveny ostatky svaté Ludmily, jak se původně zvažovalo. K přípravě takové události „by bylo potřeba mnohem více času a úsilí, než jsme očekávali před několika měsíci“, uvedl Jindrák.

Zeman odjíždí do Ruska v den zahájení ustavující schůze Poslanecké sněmovny českého parlamentu a domácím událostem musel Pražský hrad přizpůsobit i složení prezidentova doprovodu. Z členů vlády je v delegaci jen ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. Kromě hradního týmu doprovodí prezidenta na cestě i manželka Ivana.

Zeman udržuje s Ruskem přátelské vztahy a stykům s ruskými politiky se nevyhýbá. S Putinem se setkal letos v květnu v Pekingu, kde byla nynější návštěva Ruska dojednána. Předloni prezident debatoval s kremelským šéfem v Moskvě během květnových oslav 70. výročí ukončení druhé světové války, hovořil s ním v témže roce i během návštěvy Číny.

Český prezident jede na jednu ze svých posledních zahraničních cest před volbami nové hlavy státu, které se budou konat příští rok v lednu. Dva měsíce poté čekají prezidentské volby i Rusko. Dosavadní ruský prezident a vysoký favorit voleb Putin, na rozdíl od Zemana, s oznámením své kandidatury zatím otálí.

Bohatý program nynější pětidenní cesty s poměrně dlouhými přelety bude pro třiasedmdesátiletého Zemana nepochybně fyzicky náročný. Trpí cukrovkou a porušením nervů v nohou od kotníků dolů. Vážnější onemocnění ale hradní lékaři rezolutně odmítají. „Pan prezident je v kondici, neviděl jsem nemocného muže,“ řekl počátkem týdne novinářům ministr vnitra Milan Chovanec po setkání se Zemanem v Lánech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner