Prezident Miloš Zeman na dnešním zasedání tripartity podpořil návrh státního rozpočtu pro příští rok. Novinářům to řekl na tiskové konferenci po jednání zástupců kabinetu, zaměstnanců a podnikatelů. Podporu chce návrhu vyslovit i na příštím jednání kabinetu a uvažuje i o návštěvě Sněmovny při projednávání rozpočtu.

V aktuálním návrhu rozpočtu ministerstvo financí ve srovnání s červnem snížilo celkové výdaje a příjmy, a to o 15,4 miliardy korun. Plánovaný schodek zůstal na 60 miliardách korun. Celkové příjmy rozpočtu by tak měly příští rok být 1244,7 miliardy korun a výdaje 1304,7 miliardy korun. Vláda musí rozpočet schválit a poslat do Poslanecké sněmovny do konce měsíce.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dnes vláda na svém večerním jednání ještě rozpočet neschválí, premiér očekává pokračování debaty příští týden a schválení dokumentu za dva týdny.

Zeman novinářům řekl, že účast na dnešním jednání tripartity pro něj byla zajímavá a přínosná. Ocenil věcnou diskusi. „Já jsem podpořil návrh zákona o státním rozpočtu. A ne dnes, ale příště se objevím na vládě, abych tuto podporu vyjádřil i na vládě,“ uvedl.

Prezident se měl původně účastnit i dnešního jednání kabinetu. Podle svého mluvčího však účast přehodnotil vzhledem k průběhu tripartity, kde už zazněla celá řada stanovisek. „Své argumenty pan prezident sdělil na jednání tripartity,“ sdělil ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident během tiskové konference seděl v křesle, stěžoval si na přesezenou nohu. Úřad vlády opustil hned po svém vystoupení před novináři, ještě než dostali slovo někteří zbývající účastníci jednání. „Další termín účasti budeme koordinovat s vládou,“ uvedl Ovčáček.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner