Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš bude ve čtvrtek odpoledne hostit v Čapím hnízdě na Benešovsku prezidenta Miloše Zemana. Jak už dříve uvedli, spolu s nimi si prohlédnou farmu a zvířata na ní chovaná děti z takzvaných Klokánků. Termín návštěvy prezidenta na farmě, kvůli níž čelí Babiš kritice, dnes připomenul mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Získání evropských peněz na projekt kongresového centa a farmy někteří opoziční politici označují za dotační podvod. Dotace prověřuje Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Prezident kauzu považuje za mediální záležitost a kampaň. Babiš mu kauzu osvětlil při březnové návštěvě Hradu, při ní se také domluvili na návštěvě prezidenta v Čapím hnízdě.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Poslancům na mimořádné schůzi Babiš řekl, že anonymní akcie farmy vlastnili, v době kdy dostala dotaci, členové jeho rodiny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner