Prezident Miloš Zeman by mohl 28. října vyznamenat jednoho z válečných veteránů druhé světové války. Naznačil to na dnešní tiskové konferenci na závěr své cesty po Moravskoslezském kraji.

Zeman novinářům řekl, že ho během návštěvy zaujalo setkání s veterány na Slezské Hartě. Poznamenal, že mezi nimi byli i partyzáni. „Velmi si tohoto setkání vážím a dokonce není vyloučeno, že v případě jednoho z těchto veteránů si bude rezervovat 28. října ve svém diáři. Není vyloučeno, řekl jsem,“ podotkl Zeman.

V restauraci na břehu přehrady se Zeman u oběda setkal například s politickým vězněm Luďkem Eliášem či válečným veteránem a příslušníkem 1. československého armádního sboru v SSSR a přímým účastníkem Dukelské i Jaselské operace Jánem Ihnátikem. Oběda se účastnily i čtyři partyzánky Miroslava Kaštovská, Helena Esterková, Anastazie Králová a Dana Milatová.

Válečné veterány Zeman vyznamenává 28. října pravidelně. Letošní udělování řádů a medailí bude 28. října speciální, protože Česká republika a Slovensko oslaví výročí 100 let od založení společného státu.

Na přelomu května a června se bude svými návrhy na vyznamenané zabývat sněmovna. Na předběžném seznamu sněmovních adeptů jsou třeba velitel protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josef Bílý, snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká nebo fotbalový brankář Petr Čech. Navrhnout by sněmovna mohla také válečného letce Josefa Ocelku a Josefa Bernata, válečného veterána Květoslava Prokeše, kterého popravil komunistický režim za protikomunistický odboj, a Karla Husárka, jenž stál před okupací u vzniku československého pevnostního systému. Mezi navržené na nejvyšší státní vyznamenání by mohl patřit také rozhlasový pracovník Karel Lánský, který pomáhal po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 udržet vysílání rozhlasu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner