Hanoj 8. června (zvláštní zpravodaj ČTK) – Prezident Miloš Zeman očekává, že krátkodobá víza pro české turisty cestující do Vietnamu budou zrušena v krátké době. Vyvozuje tak ze slov vrcholných představitelů Vietnamu, se kterými během své uplynulé cesty jednal. Řekl to dnes v Hanoji na dotaz ČTK českým novinářům. Zeman poté odlétá do Kazachstánu, kde se zúčastní otevření mezinárodní výstavy Expo 2017 a setká se s kazašským, uzbeckým a kyrgyzským prezidentem.

Zeman připomněl, že během jeho návštěvy bylo podepsáno sedm smluv mezi českými a vietnamskými podnikateli nebo smlouva o vydávání odsouzených osob mezi Českou republikou a Vietnamem, která se chystala několik let. „Jsem vděčný předsedkyni Národního shromáždění (Nguyen Thi Kim Ngan), kterou jsem během návštěvy v Praze na tuto smlouvu upozornil, její intervence byla velmi užitečná,“ řekl Zeman.

Během návštěvy Vietnamu se podle něj pokročilo v možnosti zřízení letecké linky mezi Ho Či Minovým Městem a Prahou a v případě dohody o zrušení krátkodobých víz pro české turisty. „Nemohu nikomu diktovat konkrétní termín dohody. Ale pokud všichni zúčastnění vyjádřili, abych citoval jejich formulaci, vysoce pozitivní vztah k tomuto mému návrhu, tak lze předpokládat, že tento termín bude poměrně krátký,“ řekl Zeman.

Zeman dnes odletí z Vietnamu do Kazachstánu. S kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbajevem chce jednat o dluhu ve výši 150 milionů dolarů, který Kazachstán částečně převzal od zaniklého Sovětského svazu. Zeman poznamenal, že o jeho splacení neúspěšně jednal již jako premiér, neuspěli ani jeho nástupci. „Ta věc je poněkud zamrzlá, já se ji pokusím rozmrazit,“ řekl Zeman.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner