Spolupráci českých firem s partnery z uralského a západosibiřského regionu byl věnován podnikatelský seminář, který se dnes za účasti prezidenta Miloše Zemana uskutečnil v Jekatěrinburgu. Podle ruských organizátorů byli na fórum pozváni zástupci firem z Uralského federálního okruhu, územní jednotky zahrnující šest ruských oblastí a autonomních okruhů.

Jekatěrinburg, za sovětské éry Sverdlovsk, je tradiční průmyslovou oblastí a hlavním střediskem ruského hutního a těžařského průmyslu. Působí tu řada metalurgických provozů a závody na zpracování mědi, hliníku nebo uranu. Oblast je významným centrem zbrojařského průmyslu.

K největším uralským podnikům se řadí obří strojírenský konglomerát Uralvagonzavod, s nímž podepsala smlouvu česká firma Pragoimex. Spolupracovat bude na modernizaci českých tramvají ČKD T-3 pro ruská města. Tramvaje by se měly modernizovat v závodě Uraltransmaš v Jekatěrinburgu. Zeman dnes na fóru zvlášť ocenil smlouvu, díky níž česká společnost Zetor Tractors dodá na ruský trh během příštích čtyř let několik tisíc traktorů.

Během podnikatelského fóra byly uzavřeno několik dohod mezi českými a ruskými firmami. Společnost Thermona uzavřela smlouvu o společné výrobě modálních kotelen na území Sverdlovské oblasti s ruskou firmou Techtorg. Další kontrakt podepsali česká Zimatechnik a ruská Fobos-TS. Obě firmy budou spolupracovat při modernizaci tramvají Tatra a jejich úpravě na částečně bezbariérové, sdělila ČTK mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

Další čtyři memoranda se podle ní týkala navázání či prohloubení spolupráce mezi univerzitami a podpory turistického ruchu. Za českou stranu dohody podepsali zástupci Jihočeské centrály cestovního ruchu a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Celkem bylo během Zemanovy návštěvy v Rusku podepsáno třináct kontraktů v celkové hodnotě kolem 20 miliard korun.

Veličková poznamenala, že se dnešního podnikatelského fóra zúčastnilo přes 400 místních firem. „České podniky nabízí vysokou technologickou kvalitu a zkušenosti s ruským trhem. Věřím, že dnešní jednání jim přinesou nové kontakty a pomůžou rozvinout spolupráci na místním trhu,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Zeman rovněž v Jekatěrinburgu převzal čestný doktorát Uralské federální univerzity, jednoho z největších ruských vysokoškolských a výzkumných pracovišť. Titul prezidentovi udělila Vysoká škola ekonomiky a managementu, která je jednou z hlavních univerzitních institucí.

Uralská univerzita má v regionu 14 odboček, navštěvuje ji v současné době přes 50.000 posluchačů. Vysoká škola, jejíž základy byly položeny ve 20. letech minulého století, nese jméno prvního ruského prezidenta z 90. let Borise Jelcina, který se u Jekatěrinburgu narodil a na místní univerzitě studoval. Na katedře bohemistiky uralské univerzity studuje kolem 50 ruských posluchačů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner