Náčelníka vojenské kanceláře Pražského hradu Rostislava Pilce prezident Miloš Zeman zatím kvůli odebrané bezpečnostní prověrce neodvolá. Při návštěvě Liberce dnes řekl, že počká na výsledek jeho rozkladu k Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ). Pilc o bezpečnostní prověrku přišel na přelomu listopadu a prosince. Zeman poté řekl, že ho časem odvolá.

Dnes prezident na dotaz novinářů řekl, že počká na výsledek rozkladu, který Pilc podal k řediteli NBÚ Dušanu Navrátilovi. Ten má na rozhodnutí tři měsíce.

„Sám osobně si myslím, že panu generálu Pilcovi uškodily jakési rozpory ve Vojenském zpravodajství, protože tam, jak víte, byly dvě skupiny a on svědčil proti generálu Kovandovi, Páleníkovi a proti panu Pohůnkovi, což mu nejspíš někteří nemohou odpustit,“ připomněl Zeman kauzu kolem bývalé šéfky kabinetu někdejšího premiéra Petra Nečase Jany Nagyové (nyní Nečasové). Zároveň poznamenal, že právě Vojenské zpravodajství dává podklady NBÚ k vyřízení prověrky. Podotkl také, že Pilc měl předtím prověrku „15 let nebo podobně dlouhou dobu“.

Šéf vojenské kanceláře na Hradě patří mezi vlivné představitele armády. Jeho prostřednictvím vykonává prezident svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže. Pilc měl dosud na starosti také vypracovávání podkladů pro jmenování generálů a nejvyšších představitelů vojenských vysokých škol.

Pilc není jediným vysokým úředníkem ze Zemanova okolí, který má s prověrkou potíže. Hradní kancléř Vratislav Mynář dnes oznámil, že u Navrátila neuspěl s rozkladem proti nevydání prověrky na stupeň přísně tajné. Chce se bránit soudně. Zeman dnes zároveň řekl, že Mynáře do skončení soudu neodvolá.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner