Prezident Miloš Zeman dnes prostřednictvím videospojení a telefonu mluvil s českými vojáky, kteří působí v misích v Afghánistánu, v Mali, na Sinaji a na Golanských výšinách. Mimo jiné jim poděkoval za práci v boji s mezinárodním terorismem. ČTK o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Chtěl bych vám říci, že obdivuji vaši práci, skláním se před ní s hlubokou úctou,“ řekl Zeman vojákům. Popřál jim také krásné vánoční svátky a šťastný nový rok 2016.

V zahraničí nyní působí téměř 400 českých vojáků. Nejvíce jich je v Afghánistánu, a to zhruba 280. Většina z nich zajišťuje vnější ostrahu základny Bagrám, další jsou v Kábulu a v Afghánistánu je také polní chirurgický tým.

Úkolem české jednotky v Mali je zajištění ochrany velitelství operace v hlavním městě Bamaku, na které se podílí 34 českých vojáků. Čtyři čeští instruktoři jsou ve výcvikovém táboře Koulikoro, kde se účastní výcviku příslušníků malijských ozbrojených sil.

Na Golanských výšinách jsou tři čeští vojáci, působí na dočasném velitelství na izraelské straně. Ve štábu obsadili funkce důstojníků pro výcvik, analytiku a informační technologie.

Česká armáda počítá příští rok s pokračováním řady zahraničních misí včetně Afghánistánu a Mali, kam v prvním čtvrtletí zamíří na dlouhodobě plánovanou misi české speciální síly. Uvažuje se i o dalším navýšení počtu českých vojáků v Mali, což by mělo pomoci Francii v boji proti terorismu.

Zeman na konci listopadu prohlásil, že nový potenciální úkol pro armádu vznikl v souvislosti s migrační vlnou. Ocenil přípravu vojáků na případné nasazení k ochraně hranic. „Úkolem Armády České republiky je zabránit specifickému páchání trestných činů, což může být významné zejména v okamžiku, kdy případně budou uzavřeny rakousko-německé hranice,“ řekl Zeman s tím, že se pak může migrační vlna přelít do Česka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner