Sladit změny v různých sociálních zákonech přijaté zejména koncem minulého volebního období je cílem vládní novely, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O prezidentově podpisu informoval Hrad. Věcné úpravy zákonů předloha nepřináší.

Zákonodárci schválili v minulém volebním období například otcovskou dovolenou, vyšší růst důchodů, ohraničení důchodového věku, dlouhodobé ošetřovné a změny v přídavcích na dítě a rodičovském příspěvku. Některé novinky byly přijaty poslaneckými pozměňovacími návrhy.

Část změn není v zákonech podle důvodové zprávy provázána. „Nedopatření nejsou sice zásadní povahy ohrožující nároky pojištěnců či provádění sociálního pojištění, avšak v praxi přinášejí nejistotu aplikace,“ stojí v ní.

V normách jsou podle zdůvodnění například chybné odkazy, zdvojeně označená ustanovení a terminologické nepřesnosti. Nynější novela má tyto chyby opravit. Senát v předloze žádal o další vesměs technické úpravy. Poslanci ale jeho verzi nepodpořili, dali přednost vládní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner