První přímá volba hlavy státu Česku příliš nevyšla, prezident Miloš Zeman přinesl do úřadu eleganci, takt a cit typický pro postarší sovětskou ponorku. V komentáři k dosavadnímu působení Zemana ve funkci prezidenta to dnes napsal slovenský list Hospodárske noviny (HN). Zeman podle něj „poslední dva roky usilovně torpédoval každého, kdo byl na dostřel“.

„Rozdal si to s pražskou kavárnou, povyprávěl o odpadu na českých vysokých školách, punkerky z Pussy Riot označil za k…y (v přímém rozhlasovém přenosu). A všechno kořenil naftalínovými bonmoty a postřehy jako z lidové veselice,“ uvedl deník.

Podle listu Zeman rezignoval na důstojnost prezidenta, a vyšel tak vstříc těm voličům, kterým se nechce vzhlížet k hlavě státu a kteří v ní naopak raději vidí vlastní obraz. „Zeman v duchu své filozofie ´lepší jelita než elita´ pluje doma na sice turbulentní, ale relativně slušné vlně popularity,“ poznamenal list.

Slovensko, které přímou volbu hlavy státu zavedlo již v roce 1999, podle deníku dopadlo v pomyslném srovnání lépe než Česko. „Na Slovensku (i v redakci HN) máme ve zvyku z různých příčin považovat Českou republiku za vlastní benchmark (srovnávací kritérium – pozn. ČTK). V každém žebříčku se podíváme nejprve na umístění Bratislavy a hned hledáme, jak dopadla Praha. V kategorii pachuť po prvních přímých prezidentských volbách nás Češi předběhli,“ uvedl list, podle kterého přitom první přímo zvolený slovenský prezident Rudolf Schuster nenastavil laťku vysoko.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner