Prezident Miloš Zeman podle předsedy sněmovního klubu ODS Zbyňka Stanjury nadbíhá před druhým kolem prezidentských voleb, které se odehraje v pátek a v sobotu, premiérovi Andreji Babišovi a voličům jeho hnutí ANO. „Je to velký politický obchod,“ řekl k dnešním slovům prezidenta, podle kterých jmenuje Babiše premiérem podruhé během února, i když na Hrad nebude zvolen a i když ANO nezíská pro vládu většinovou podporu. Podle Stanjury Zeman oplácí hnutí pondělní rozhodnutí vyzvat své voliče, aby hlasovali pro něj.

Podle ODS se tak posiluje pakt mezi Babišem a Zemanem, o kterém mluvila už před sněmovními volbami. Od dnešní schůzky se zástupci ANO občanští demokraté očekávají, že vyslechnou plán, jak chce ANO většinu ve Sněmovně získat. Dosavadní postup hnutí ve Sněmovně podle Stanjury ukazuje, že ANO není připraveno debatovat o programu a hledat kompromisy, jak deklaruje. „Nejsou připraveni debatovat, dělat kompromisy,“ uvedl s odkazem na dnešní zamítnutí návrhu ODS na zvyšování obranných výdajů či úterní nesouhlas Sněmovny se zrušením zákazu prodeje o svátcích.

ODS podle Stanjury setrvává na tom, že chce být konstruktivní opozicí. Za nemožné ODS považuje, aby ANO hledalo programové průniky současně s ní a s komunisty. Podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy si dnes vyjednavači vyslechnou názory ANO, vládní hnutí se ale musí rozhodnout, kam chce směřovat. „Buďto máme k sobě programově a názorově blízko, nebo oni mají blízko ke komunistům. Ale dohromady to určitě nejde spojit,“ řekl v úterý.

ANO minulý týden neuspělo ve Sněmovně se žádostí o důvěru pro svou menšinovou jednobarevnou vládu, dnes před polednem předal Babiš na Hradě Zemanovi demisi. Prezident ho obratem pověřil složením nové vlády a uvedl, že odstupuje od podmínky, aby Babiš mezi poslanci získal většinu. Babiš už se setkal se zástupci hnutí SPD, komunisty, sociálními demokraty a dnes bude po ODS jednat ještě s lidovci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner