Prezident Miloš Zeman odjede na svou poslední zahraniční cestu v tomto volebním období 12. prosince na Slovensko. Potká se se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. Půjde o zdvořilostní návštěvu na závěr současného volebního období Zemana. ČTK to dnes řekl ředitel zahraničního odboru Rudolf Jindrák. Se slovenským premiérem Robertem Ficem se Zeman nejspíš oproti předpokladům nesetká, protože slovenský předseda vlády nebude na Slovensku. V úterý 5. prosince také Zeman přijme na Pražském hradě maďarského prezidenta Jánose Ádera.

„Hlavní smysl návštěvy (na Slovensku) je v symbolice, dodržet tradici a říct si, že máme k sobě blízko,“ poznamenal Jindrák. Svá prezidentská období poslední cestou na Slovensko ukončili i předchůdci Zemana ve funkci prezidenta Václav Havel a Václav Klaus.

Zeman na Slovensko odletí jen na jednodenní cestu. Důvodem je i povolební situace v České republice. Zeman by měl další den, tedy 13. prosince, jmenovat vládu Andreje Babiše (ANO). Z toho důvodu také nebude v delegaci žádný končící ministr, možná je účast některého z náměstků například ministerstva zahraničí. Pražský hrad původně předpokládal i setkání s Ficem. Ten ale v daný den míří, stejně jako končící český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), do Francie na klimatický summit, který svolal francouzský prezident Emmanuel Macron.

Zeman bude v Bratislavě přijat s tradičními ceremoniálními poctami. Po setkání s Kiskou bude následovat státní oběd. V plánu je i symbolické uctění společné historie v jednom státu. Vzájemná historie a výročí 100 let od vzniku Československa by mohly být i jedním z témat jednání. Oba prezidenti by se mohli bavit také o budoucnosti Evropské unie, visegrádské skupině nebo o ekonomické spolupráci. Tématem by se mohl stát i vznik Českého domu v Bratislavě.

Již nadcházející úterý také Zeman na Hradě přijme maďarského kolegu Ádera, který přijede na státní návštěvu. Jindrák poznamenal, že česká diplomacie tradičně Maďarsko považuje za „čestného souseda“. Schůzkou s Áderem a Kiskou by měl Zeman uzavřít setkávání s prezidenty okolních zemí. Bilaterální jednání mu bude chybět jen s polským prezidentem Andrzejem Dudou, se kterým se ale v říjnu viděl na summitu V4 v Maďarsku.

Ádora do Prahy doprovodí i jeho manželka. V programu návštěvy bude osobní jednání obou prezidentů, velký státní oběd za účasti několika desítek hostů i návštěva Ádera v Parlamentu. Přijmout by ho měl i Sobotka. Nastávající premiér Andrej Babiš bude pozván na státní oběd. Tématy setkání Zemana a Ádera by mohla být energetika, bilaterální a regionální otázky, ekonomická spolupráce nebo budoucnost Evropské unie.

Ádera také čeká na Pražském hradě prohlídka svatovítské katedrály, kde mu bude ukázán svatoštěpánský meč, který patří mezi nejcennější část svatovítského pokladu. Podle historických dokumentů je tento meč z 10. století jeho součástí nejméně od 14. století.

Ve středu maďarský prezident zamíří do Karlových Varů, kde se setká se zástupci místní samosprávy a projde se po městě. U pomníku maďarského básníka Jánose Aranyho položí květiny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner