Praha 10. května (ČTK) – Prezident Miloš Zeman poblahopřál jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi ke zvolení. Vyjádřil přání se s ním setkat. Potenciál vzájemné spolupráce je podle něj nevyužit. Zeman to uvedl v telegramu, který korejskému prezidentovi zaslal. Liberál Mun Če-in byl zvolen v úterním hlasování.

Zeman svému korejskému kolegovi napsal, že se těší na to, jak společně přispějí k dalšímu rozvoji spolupráce. „Česká republika má o rozvoj další spolupráce s Korejskou republikou, především v ekonomické, obchodní a investiční oblasti, eminentní zájem,“ napsal český prezident. Dodal, že Korejskou republiku považuje za jednoho z prioritních obchodních partnerů ČR. Připomněl zájem korejských firem podílet se na dostavbě českých jaderných elektráren. „Nemohl jsem si nevšimnout, že obchodní společnosti obou zemí velmi intenzivně hledají nové perspektivní obory spolupráce, jako je například doprava, inovace, energetika, informační technologie, biotechnologie, nanotechnologie či robotika,“ podotkl Zeman.

Dodal, že i když je spolupráce mezi ČR a Jižní Koreou úspěšná, „zůstává její celkový potenciál stále nevyužit“. „Rád bych se tak spolu s Vámi zasadil o další rozvoj ekonomické spolupráce mezi Korejskou republikou a Českou republikou,“ uvedl Zeman. Dodal, že by se rád s Mun Če-inem setkal a další spolupráci prodiskutoval. Mluvit s ním chce i o důležitých mezinárodněpolitických otázkách včetně situace na Korejském poloostrově.

Mun Če-in v předvolební kampani sliboval mimo jiné vstřícnější postoj k Severní Koreji, odkud uprchli oba jeho rodiče.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner