Lány (Kladensko) 8. prosince (ČTK) – Prezident Miloš Zeman přijal dnes odpoledne na zámku v Lánech kandidátku na ministryni financí Alenu Schillerovou a kandidáta na ministra vnitra Lubomíra Metnara (oba za ANO). Schillerová se chce na ministerstvu zaměřit na zjednodušení daňového systému, Metnar by se rád zasadil o to, aby Česko dál patřilo mezi nejbezpečnější země. Novinářům to řekli po schůzce s prezidentem oba budoucí členové menšinové vlády premiéra Andreje Babiše (ANO). Další kandidáty přijme Zeman v neděli a v pondělí. Celý kabinet se chystá jmenovat ve středu.

Jednání Zemana se Schillerovou trvalo zhruba hodinu a půl. Současná náměstkyně ministra financí by ráda v čele úřadu umožnila do dvou let elektronické podávání daňového přiznání. Jako ministryně chce také prosazovat v příštích letech vyrovnaný státní rozpočet. U rozpočtu na rok 2018, který je navržen s padesátimiliardovým schodkem, nebude chtít žádné výrazné změny v jednotlivých kapitolách.

S prací chce začít po nástupu do funkce bez ohledu na to, že vláda zatím nebude mít důvěru. „Bude to legitimní vláda, podle ústavy má kompetence, pokud je jmenována,“ řekla. Zatím nechtěla předjímat, zda přistoupí na ministerstvu k nějakým personálním změnám.

Kandidát na ministra vnitra Metnar byl u prezidenta necelou hodinu. Po jednání řekl, že o svých prioritách či personálních změnách se chce rozhodnout a informovat teprve v okamžiku, kdy se po jmenování blíž seznámí se stavem resortu. Zeman se ho prý dotazoval na dřívější zkušenosti a priority v čele ministerstva. „Mám z toho dobrý pocit, byl jsem překvapen, jak prezident otázky bezpečnosti sleduje,“ řekl. Hrad v tiskové zprávě uvedl, že řeč byla především o otázce ekonomické kriminality a rychlosti vyšetřování.

Metnar odmítl, že by mohl zasáhnout do vyšetřování případu Čapí hnízdo, v němž policie žádá poslance o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. „Já ctím právo, právní řád ČR, nemohu a nebudu do živých kauz zasahovat,“ řekl.

Zbývajících pět nováčků do čela ministerstev přijme Zeman v neděli a v pondělí. Již ve čtvrtek dorazily do Lán kandidátky na ministryně práce a pro místní rozvoj Jaroslava Němcová a Klára Dostálová. Obě po schůzce se Zemanem řekly, že se s ním v názoru na priority svých ministerstev shodly.

Jednat nebude prezident s pěticí ministrů ANO, kteří působili i v současné vládě. Zdůvodnil to tím, že je zná a je s jejich prací spokojen.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner