Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal vídeňského primátora Michaela Häupla, který je na dvoudenní návštěvě Prahy. Už dříve během dne se Häupl sešel v Kramářově vile s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), v pátek by měl v Senátu převzít pamětní medaili Josefa Hlávky.

Zeman před uzavřeným jednáním Häupla německy srdečně vítal a vyjadřoval potěšení nad tím, že se mohou znovu setkat. V minulosti se viděli například v roce 2013, kdy byl Zeman na státní návštěvě Rakouska.

Přes srdečné uvítání oba politiky rozděluje postoj k rakouským prezidentským volbám, jejichž opakované druhé kolo se konalo o víkendu. Zatímco Zeman veřejně podporoval kandidáta Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera, kterého během předvolební kampaně v Praze přijal, Häupl se postavil za bývalého předsedu Zelených Alexandera Van der Bellena, který nakonec v hlasování zvítězil.

Sociálnědemokratický politik Häupl, který je v čele rakouské metropole už od roku 1994, Zemana ještě v době jeho premiérství ostře kritizoval. V roce 2002 v týdeníku Profil o Zemanovi řekl „s tímto pánem bych nerad měl cokoli společného“. Tehdejší konflikt se týkal sudetských Němců, o nichž Zeman mluvil jako o zrádcích a o Hitlerově páté koloně. Část německy mluvícího obyvatelstva, které bylo po druhé světové válce vysídleno z Československa, se usadila v Rakousku.

Zeman se do sporů s rakouskými představiteli dostal v minulosti i kvůli jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Za jeho vlády byla elektrárna dostavěna, navzdory silným protestům Rakouska. Rakušané, kteří odmítají jadernou energetiku, tenkrát kvůli elektrárně přistoupili k blokádě hraničních přechodů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner