Prezident Miloš Zeman dnes převezme pověřovací listiny čtyř nových velvyslanců. Mezi ambasadory bude také Nicholas Archer, který se stane novým šéfem britské ambasády. Kromě Archera začnou funkce oficiálně vykonávat také velvyslankyně Jihoafrické republiky a velvyslanci Kataru a Namibie.

Archer dříve vedl britské velvyslanectví v Dánsku. Do Prahy dorazil v polovině ledna a již absolvoval řadu setkání s představiteli českých i britských institucí. S nástupem Archera bude v čele ambasády po necelých 17 letech muž. Od roku 2001 Británii zastupovaly velvyslankyně. Naposledy Jan Thompsonová, která byla známá netradičními koníčky. Během svého působení v Česku vystupovala v divadle a jezdila světle modrým „embéčkem“. To před svým odjezdem vydražila a peníze věnovala charitě.

Pověřovací listiny dnes prezidentovi předají také dva velvyslanci, jejichž úřady sídlí mimo Českou republiku. Nový katarský velvyslanec Saúd bin Abdar Rahmán Sání stejně jako jeho namibijský kolega Andreas Guibeb budou na vztahy s Českem dohlížet z Berlína. Jihoafrickou ambasádu v Praze ode dneška oficiálně povede velvyslankyně Naomi Misholiová.

Předáním pověřovacích listin se formálně stvrzuje nástup velvyslance v dané zemi. Každý nový šéf zastoupení při něm absolvuje také krátký rozhovor s českou hlavou státu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner