Praha 14. března (ČTK) – Prezident Miloš Zeman ve středu převezme pověřovací listiny od čtyř nových velvyslanců. Nového šéfa tak budou mít pražské ambasády Francie, Izraele, Ukrajiny a Mongolska. ČTK to dnes sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Předáním pověřovacích listin prezidentu se ambasadoři mohou oficiálně ujmout své funkce.

Novým izraelským velvyslancem v Česku bude Daniel Meron. V diplomatických službách Izraele pracuje od roku 1987. V minulosti působil na washingtonské ambasádě Izraele, kde byl zmocněncem pro záležitosti Kongresu a prostředníkem mezi izraelskou vládou a americkým zákonodárným sborem. Na ambasádách v Norsku a na Kypru byl zástupcem velvyslance. Česko patří mezi nejbližší spojence Izraele v Evropské unii. Meron ve funkci vystřídal Garyho Korena, který v Česku působil od roku 2013 a velvyslanectví opustil letos v lednu.

Francouzským ambasadorem se stane Roland Galharague, který v letech 2012 až 2015 zastával úřad velvyslance v Maďarsku. V minulosti působil na nižších diplomatických funkcích na francouzských zastupitelských úřadech v USA, Británii a Jihoafrické republice. Na ambasádě nahradil Charlese Malinase, který úřad zastával pouze několik měsíců od loňského srpna. Server Mondafrique uvedl, že výměna velvyslanců souvisela se skandálem s udělováním francouzských víz stovkám nedostatečně prověřeným občanům Středoafrické republiky, kde byl Malinas velvyslancem před svým pražským působením.

Ukrajinskou ambasádu nově povede Jevhen Perebyjnis, který stál v minulosti v čele zastupitelské úřadu v Lotyšsku, působil také jako mluvčí ukrajinské diplomacie. Podle ukrajinských médií ovládá angličtinu, ruštinu, češtinu a slovenštinu. Na pražské ambasádě už působil na nižších pozicích. Ukrajinské velvyslanectví vedl do loňského srpna Borys Zajčuk, kdy ho odvolal ukrajinský prezident Petro Porošenko. Zajčuk o uvolnění požádal loni v březnu krátce poté, co se v českém tisku objevilo, že ukrajinské velvyslanectví v Praze usilovalo o propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby v Praze a že Zajčuk byl ochoten uhradit kauci za tohoto bývalého poradce svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Poslední na Pražský hrad ve středu odpoledne přijede mongolský velvyslanec Njamá Naranbat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner