Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě setká s představiteli soudnictví. Tématem schůzky by podle dřívějších informací Zemanova mluvčího měla být pokračující obměna Ústavního soudu. Setkání by se měl podle informací ČTK mimo jiné zúčastnit předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Zeman počátkem srpna navrhl Senátu jako kandidáta na ústavního soudce devětačtyřicetiletého Jaromíra Jirsu, místopředsedu Městského soudu v Praze. Pokud senátoři Jirsovu nominaci schválí, nahradí tento bývalý prezident Soudcovské unie u Ústavního soudu Vlastu Formánkovou. Té skončil mandát počátkem srpna, Ústavní soud tak není kompletní. Místo 15 má teď jen 14 soudců. Jirsa, který se specializuje na obchodní právo, Zemanovu nabídku přijal s tím, že si jí velmi váží.

Naplněnost Ústavního soudu je jednou ze záležitostí, na kterou chtěl Zeman v roli prezidenta dbát. Kompletní obměna ústavních soudců skončí v prosinci tohoto roku, kdy vyprší mandát soudci Vladimíru Kůrkovi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner