Prezident Miloš Zeman promluví v pátek k poslancům k návrhu zákona o zavedení celostátního referenda, který bude Sněmovna projednávat v úvodním kole. Zeman všelidové hlasování dlouhodobě podporuje. Naposledy prezident navštívil dolní komoru loni v červnu, když poslanci začali projednávat předlohu o prokazování původu majetku.

Normu o celostátním referendu vláda poslala do Sněmovny už loni v červenci. Protože jde o ústavní zákon, kabinet pro něj bude muset hledat podporu v obou parlamentních komorách i mezi opozičními poslanci. Ve Sněmovně ani v Senátu totiž koalice potřebnou třípětinovou většinu nemá.

Celostátní referendum předpokládá ústava. Všelidové hlasování se zatím konalo jen jedno. O vstupu Česka do Evropské unie Češi rozhodovali na základě zvláštní normy. Všeobecné podmínky zákon vymezuje zatím jen pro obecní referenda.

Nynější vládní návrh počítá s tím, že o vypsání celostátního referenda by muselo požádat peticí nejméně čtvrt milionu lidí s volebním právem. Vyhlašoval by je prezident. Rozhodnutí by bylo přijato, pokud by na otázku kladně nebo záporně odpověděla nadpoloviční většina hlasujících a zároveň aspoň čtvrtina těch, kteří mohou hlas odevzdat. Na základě výsledku by musela vláda přijmout patřičné usnesení či návrh zákona.

Předloha omezuje témata, o nichž by se mohlo referendum konat. Lidé by nemohli hlasovat například o základních právech a svobodách, rozpočtu, daních, náležitostech demokratického státu nebo mezinárodních závazcích. Referendum by se nemohlo týkat ani třeba zásahů do trestního řízení nebo jmenování a odvolání prezidenta či členů vlády.

Zeman v minulosti uvedl, že by byl pro vypsání všelidového hlasování o datu přijetí eura. V souvislosti s chystaným referendem ve Velké Británii o jejím vystoupení z Evropské unie by se nebránil ani hlasování na toto téma v Česku, ač by hlasoval o setrvání země v unii.

Zavedení referenda podporují komunisté i současní či bývalí zástupci hnutí Úsvit, k vládnímu návrhu jsou ale kritičtí. S návrhem nesouhlasí poslanci TOP 09. Zcela proti obecnému uzákonění celostátního všelidového hlasování je dlouhodobě ODS.

Zeman by měl promluvit ve Sněmovně po 11:00. Předtím by poslanci ještě mohli schvalovat například trestnost přípravy krácení daní a změny v trestní odpovědnosti firem. Ve druhém čtení jsou zařazeny na program předlohy o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a veřejného ochránce práv.

Zeman vystoupil před poslanci taky v únoru 2014, když Sněmovna jednala o vyslovení důvěry nynější vládě ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. První projev ve funkci prezidenta přednesl v dolní komoře v květnu 2013, tedy ještě v minulém volebním období.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner