Praha 14. února (ČTK) – Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě setkal s novým vedením Asociace krajů ČR. Debatovali o financování oprav silnic druhých a třetích tříd, památkové péči, hospicích, problémech OKD či o zákonu o národních parcích, informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Podle předsedkyně Asociace krajů Jany Vildumetzové se hovořilo i o zvyšování mezd řidičů linkových autobusů a Zeman požádal hejtmany o to, aby podporovali stavební projekty, které přesahují jejich volební období, včetně kanálu Dunaj – Odra – Labe.

Část hejtmanů dnes v nových funkcích zamířila na Pražský hrad poprvé. Dostavili se všichni kromě středočeské hejtmanky Jaroslavy Jermanové (ANO). Při úvodním představování řekl Zeman olomouckému hejtmanovi Oto Koštovi (ANO), kterému hrozí z popudu jeho spolustraníků odvolání z funkce, aby se nenechal otrávit, protože politika je toxické prostředí.

Hejtmani s prezidentem probírali navýšení mezd řidičů, které nařídila vláda. Kvůli obavám, že dopravci platy zřejmě navzdory tomu nezvýší, vyhlásili na 8. března celodenní stávku řidiči v Ústeckém kraji. „Že se do toho (Zeman) vloží, to tam přímo nezaznělo, ale tím, že tyto informace získal, může s nimi nějak nakládat a s jednotlivým ministrem o této situaci hovořit,“ řekla po jednání novinářům Vildumetzová.

Zeman s každým hejtmanem pohovořil, uvedla předsedkyně asociace a karlovarská hejtmanka Vildumetzová. Šéfy krajů požádal o podporu kanálu, který prosazuje, a vybídl je, aby prosazovali i projekty, jejichž dokončení bude trvat tak dlouho, že už při jejich dokončení nemusejí být ve funkcí, dodala. Zeman v závěru jednání přislíbil hejtmanům všestrannou podporu všude, kde bude moci, uvedl Ovčáček na twitteru.

Zeman hejtmany pozval, aby za ním v létě přijeli do Lán, kam chce pozvat i ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (ANO), aby projednali financování oprav silnic z fondů Evropské unie. Zeman míní, že by měly kraje více využívat integrovaný regionální operační program. „Věřím, že jsme pana prezidenta přesvědčili, že jsme v minulém období řádně čerpali. V tomto programu jsou především velké stavby, které musejí být napojeny na dálnice a silnice prvních tříd,“ řekla Vildumetzová.

Karlovarská hejtmanka vedle pozvání do Lán vyzdvihla také Zemanovy návštěvy v krajích. Prezident již ve středu zavítá do Královéhradeckého kraje.

Hejtmani dnes Zemanovi na Hrad přivezli ze svých krajů dárky včetně becherovky nebo klobás. „Protože je dneska svátek svatého Valentýna, je to svátek zamilovaných, tak jsem si dovolila netradiční věc k tomuto svátku,“ řekla Vildumetzová v úvodu setkání a předala Zemanovi plyšového medvěda.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner