Praha 27. srpna (ČTK) – S odstupem času je dobře, že bylo Československo rozděleno, domnívá se prezident Miloš Zeman. Pokud by se tak nestalo, na Slovensku by zůstaly silné nacionalistické skupiny, které by obviňovaly Čechy, že Slováky utlačují. Zeman to dnes řekl serveru Blesk.cz. V sobotu uplynulo 25 let od chvíle, kdy předsedové vítězných stran červnových československých parlamentních voleb Václav Klaus a Vladimír Mečiar zpečetili rozdělení země. K tomu došlo 1. ledna 1993.

Zeman dnes řekl, že s odstupem času se dá říct, že asi udělali dobře. „Protože kdyby k rozdělení Československa nedošlo, tak na Slovensku byly příliš silné nacionalistické skupiny, takzvaná Slovenská národní strana, které by neustále křičely o tom, jak Slováci doplácejí na Čechy a jak je Češi utlačují,“ poznamenal. „Což je samozřejmě nesmysl, ale říkejte to slovenským nacionalistům. Po rozdělení Československa došlo k útlumu Slovenské národní strany až téměř k úplné bezvýznamnosti,“ dodal prezident.

ČTK Zeman k výročí prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka sdělil, že Česko a Slovensko mají po téměř čtvrtstoletí od rozdělení společného státu mimořádně skvělé a bratrské vztahy. Rána ve vztazích podle něj nezůstala nezahojená, protože obě země vstoupily do Evropské unie a staly se členy širší evropské rodiny.

Zeman také ČTK sdělil, že roli Klause a Mečiara na rozpad federace by nechtěl přeceňovat. „Václav Klaus podnikl velmi vážný pokus o udržení funkční federace tím, že založil ODS i na Slovensku. A často, i na úkor své kampaně v českých zemích, tam jezdil a usiloval o to, aby ODS na Slovensku uspěla. Toto poctivě míněné úsilí ale nemělo na tehdejším Slovensku šanci na úspěch,“ řekl na adresu svého předchůdce na Pražském hradě.

Dělení republiky podle něj nevyplynulo jen z neslučitelných představ vítězů voleb v roce 1992 o budoucnosti společného státu. „Dělení republiky bylo fakticky zahájeno hned v roce 1990 zdánlivě malichernými spory o název republiky a státní znak,“ uvedl Zeman.

Dodal, že se v roce 1992 snažil situaci zachránit prosazováním návrhu na vytvoření Československé unie. „Mělo jít o volnou federaci dvou států fungující na základě principu každý za své, tedy s oddělenými rozpočty. Tento plán nakonec nebyl akceptován,“ konstatoval.

Ve vztazích obou zemí podle Zemana nejsou trhliny. „Kdyby oba státy, nebo aspoň jeden z nich, nevstoupily do Evropské unie, považoval bych tu ránu za nezahojenou. Ale takto jsme se stali členy širší evropské rodiny a máme mimořádně skvělé, bratrské vztahy,“ uvedl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner