Praha 27. června (ČTK) – Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se dnes na Pražském hradě setká s českým protějškem Milošem Zemanem. Po přijetí s vojenskými poctami na nádvoří Pražského hradu bude následovat soukromé setkání. Mluvit by spolu mohli o bilaterálních záležitostech i o zahraničních otázkách. Van der Bellen je na návštěvě Česka od pondělí, kdy po příjezdu do Prahy jednal s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Zeman loni v rakouských prezidentských volbách podporoval Van der Bellenova protikandidáta Norberta Hofera. Zatímco s předchozím rakouským prezidentem Heinzem Fischerem českého prezidenta pojilo přátelství, s novým šéfem Hofburgu se dají očekávat formálnější vztahy.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka by na programu mohlo být jednání o hospodářských vztazích, přeshraniční spolupráci, školství, vědě, kultuře a dopravní infrastruktuře. Probrána by mohla být i otázka brexitu, budoucnost EU a boj proti terorismu.

Původně měli oba prezidenti navštívit i česko-rakouské podnikatelské fórum, Pražský hrad ale účast Zemana zrušil. Zdůvodnil to potřebou dokončit před dovolenou a krajskou cestou na Vysočinu prezidentskou administrativu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner