Prezident Miloš Zeman se oproti očekávání nebude účastnit vojenské přehlídky v Moskvě, která proběhne v rámci oslav 70. výročí konce druhé světové války. Místo toho se česká hlava státu má setkat se slovenským premiérem Robertem Ficem, aby společně položili věnec, a uctili tak památku obětem války. Zemanova účast na přehlídce byla terčem kritiky opozice i některých koaličních politiků.

Podle Jiřího Ovčáčka, tiskového mluvčího Hradu, však zrušení návštěvy přehlídky není reakcí na tuto kritiku, nýbrž suverénní a nezávislé rozhodnutí prezidenta. Schůzku s Ficem si podle ČTK měl Zeman domluvit během čtvrtečního telefonického rozhovoru. Slovenská strana však v pátek dopoledne informaci nepotvrdila s tím, že stále není nic rozhodnuto.

Zemanova cesta bude začínat 7. května v Polsku, kam přicestuje na pozvání tamějšího prezidenta Bronislawa Komorowského. Při oslavách na Westerplatte, kde v roce 1939 začala invaze nacistických vojáků do Polska, se Zeman setká i s Donaldem Tuskem, předsedou Evropské rady a bývalým polským premiérem. „Prezident republiky svou účastí na této oslavě podobně jako předtím v Normandii vyjadřuje svou úctu bojovníkům vítězné strany ve druhé světové válce bez ohledu na jejich národnost,“ řekl Ovčáček.

Dopoledne 8. května prezident uctí památku padlých na Vítkově a poté ho čeká jmenování nových generálů, které proběhne na Hradě. Večer se letecky přesune do Moskvy, kde 9. května vzpomene na vojáky, kteří padli při osvobozování Československa. Zeman se oslav v Moskvě zúčastní i přes to, že většina západních politiků odmítá přijet kvůli ruské účasti v krizi na Ukrajině. Zrušení přítomnosti na přehlídce žádali na schůzce vlády i zástupci KDU-ČSL, kteří jinak odmítli hlasovat pro schválení Zemanovy cesty. Pokud by kabinet návštěvu Moskvy neodsouhlasil, musel by si prezident náklady na cestu hradit sám. Celková suma se pohybuje kolem 600 tisíc korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner