Prezident Miloš Zeman se dnes sejde v lánském zámku na pracovním obědě s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). Jednat mají mimo jiné o termínech spojených s ustavením nového kabinetu. Zeman slíbil, že Babiše podruhé jmenuje premiérem ještě před vyhlášením výsledků referenda ČSSD o vstupu do vlády, tedy do 15. června.

Zeman už minulý týden na Žofínském fóru řekl, že Babiše jmenuje bez ohledu na výsledek referenda o vzniku menšinové vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů. Zvažuje, že před hlasováním o důvěře vládě by přijel Babiše do Sněmovny podpořit. Udělal to i v prvním případě.

Jmenováním Babiše ještě před vyhlášením výsledků referenda chce prezident podle vyjádření pro Českou televizi vznik vlády urychlit. Tento krok je podle něho tlakem na ČSSD i na Babiše. Předpokládá ale, že sociální demokracie v referendu vládní účast podpoří. V případě kladného výsledku referenda chce Babiš prezidentovi do konce června předložit návrh členů nové vlády.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner