Praha 20. června (ČTK) – Prezident Miloš Zeman se dnes sejde s náměstkem ministryně školství Stanislavem Štechem, který by měl ve středu nahradit v čele úřadu Kateřinu Valachovou (ČSSD). Zeman v pondělí přijal její demisi, kterou podala v květnu v souvislosti s kauzou kolem sportovních dotací.

Valachová chtěla původně odejít k 31. květnu. Zeman jí pak ale dal ještě čas na rozmyšlenou, protože s její rezignací nesouhlasí. Několikrát přitom zopakoval, že měnit člena vlády pět měsíců před volbami je nesmysl.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Zemana za průtahy v odvolání Valachové kritizoval. Označil je za neodůvodněné a nesprávné. Podle něj je třeba, aby nastoupil ministr, který bude mít jasný mandát, aby mohl jednat o rozpočtu, požadavcích vysokých škol na navýšení financí a řešit problémy týkající se rozdělení dotací ve sportu.

Ministryně se rozhodla podat demisi kvůli zásahu policie na ministerstvu. Detektivové podezřívají její bývalou náměstkyni Simonu Kratochvílovou, že se domlouvala na rozdělování dotací s tehdejším šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou. Svou rezignaci oznámila v době, kdy vládu kvůli podezřením z obcházení daní či ovlivňování médií odmítal opustit tehdejší ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner