Český prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka se dnes vrátili z New Yorku, kde se zúčastnili Valného shromáždění OSN. Ke společnému jednání se oba státníci v OSN nesešli, každý měl vlastní program. Zatímco Zeman v OSN vystoupil s projevem, ve kterém vyzval k boji proti radikálním islamistům, Sobotka měl na programu doprovodné summity o mírových misích OSN a o boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát.
Sobotka, kterého na summitech doprovázel ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, i Zeman podobně komentovali fakt, že se v New Yorku společně nesetkali. Prohlásili, že každý na OSN přijel s rozdílným úkolem a že Česká republika byla bohatou účastí náležitě vidět jako aktivní člen mezinárodního společenství.
I tak se ale programy prezidenta a premiéra v některých bodech shodovaly. Příkladem je uctění památky dvou českých obětí teroristických útoků na newyorské Světové obchodní centrum v září 2001. Pietní místo v úterý ráno navštívil nejdříve Sobotka, který tam položil věnec s českou trikolorou. Zhruba dvě hodiny poté přijel do památníku Zeman, který na místě jmen českých obětí nechal květiny.
S českým prezidentem se naopak sešel Zaorálek, kterého pracovní program v pondělí přivedl na zahájení všeobecné rozpravy 70. zasedání Valného shromáždění OSN. Oba spolu z míst vyhrazených pro Česko poslouchali projevy státníků, které zahájil generální tajemník OSN Pan Ki-mun či americký prezident Barack Obama.
Zeman v USA v pondělí oslavil své 71. narozeniny, večeři v ruské restauraci v New Yorku pro něj uspořádali jeho spolupracovníci. Dárky dostal Zeman nejen od krajanů, kteří mu předali soubor písní a připravili pro něj narozeninový dort, ale i od Sobotky. Premiér mu věnoval DVD trezorového filmu Čest a sláva režírovaného Hynkem Bočanem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner