Prezident Miloš Zeman se dnes v Lánech sejde k povolebnímu vyjednávání s představiteli TOP 09. Bude to předposlední v řadě schůzek prezidenta se stranami, které se dostaly do Sněmovny. Mezi TOP 09 a Zemanem panuje napjatý vztah. Strana prezidenta dlouhodobě kritizuje kvůli jeho postojům, Zeman zase nedávno označil předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska za klauna.

Zeman se třetí týden postupně setkává s představiteli stran v pořadí podle jejich volebního výsledku. Jednání se týkají povolební situace. TOP 09 už dříve oznámila, že nebude podporovat hnutí ANO při tvorbě menšinového kabinetu, pro jehož vznik se vyslovil i Zeman.

Strana naopak oznámila, že se pokusí zablokovat ustavující schůzi Sněmovny příští týden a zabránit zvolení nového předsedy dolní komory. Do ustavení Sněmovny nemůže podat končící vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) demisi a Zeman nemůže jmenovat předsedu ANO Andreje Babiše premiérem.

Kalousek tento krok zdůvodňoval obavami z toho, že by Zeman mohl udržovat u moci Babišovu vládu bez důvěry. Podle něj je třeba, aby ANO ukázalo, že má pro svůj kabinet podporu nejméně 101 poslanců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner