Prezident Miloš Zeman se dnes v Pekingu sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Během schůzky, která je naplánována asi na hodinu, by měli mluvit třeba o terorismu nebo o ekonomické spolupráci.

Prezidenta na jednání doprovodili jeho kancléř Vratislav Mynář, hlavní šéfporadce Martin Nejedlý a ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Za českou stranu se účastní i ministr průmyslu Jiří Havlíček. V ruské delegaci je ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Očekává se, že se český prezident bude chtít zmínit také o návštěvě Moskvy, na kterou se chce ještě letos vydat. Nedávno řekl, že by s sebou chtěl vzít výstavu o „pokladech Pražského hradu“. Tématem dnešní schůzky by také měl být mezinárodní boj proti terorismu.

Český prezident se již několikrát vyslovil proti mezinárodním sankcím, které byly na vybrané představitele ruské moci uvaleny po zahájení okupace ukrajinského Krymu a Sevastopolu v roce 2014 a následně také kvůli účasti ruské armády v bojích na východní Ukrajině na straně teroristů. Svůj názor zdůvodňuje tím, že sankce podle něj nikdy nefungovaly.

Zeman je znám svým kladným vztahem k putinovskému autoritářskému režimu v Rusku. S ruskými představiteli se setkává často. Jednal s nimi třeba v roce 2015 při oslavách 70. výročí konce druhé světové války. S Putinem se potkal i během své poslední návštěvy Číny v roce 2015. V říjnu 2014 také jednal na mezinárodní akci v Miláně s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem. Mluvil i s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner