Český prezident Miloš Zeman během svého prvního dne v New Yorku, kam odletěl na valné shromáždění OSN, zhlédl hudební představení dětského sboru školy při Českém národním domě. V závěru mu děti zazpívaly narozeninovou píseň u příležitosti jeho dnešních 71. narozenin. Zeman krajanům přivezl knihy, filmy a housle.

„Tady byly poslední trosky divadelní scény. Já jsem nesmírně rád, že když se sem po mnoha letech vracím, že zde nacházím krásnou místnost a krásnou budovu,“ řekl Zeman po příchodu do divadelního sálu v Českém národním domě. Ta prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která byla dokončena v roce 2008. Zeman také připomněl, že to byla jeho vláda, která peníze na opravu schválila.

Představení se Zeman zúčastnil v neděli pozdě odpoledne (v noci na pondělí SELČ) po plavbě lodí kolem Manhattanu, kterou uspořádal pro krajany. V úvodu vystoupení asi 40členný dětský sbor zazpíval českou hymnu a poté přednesl u příležitosti dnešního českého svátku báseň o svatém Václavovi. Následovalo několik písní, jako například Pásla ovečky, Holka modrooká či Já jsem muzikant.

„Milé děti, byly jste skvělé, děkuji,“ prohlásil Zeman po vystoupení. Celé pásmo završila narozeninová písnička a dort se svíčkami, které Zeman sfouknul. Na oplátku prezident krajanům předal dary.

„Přináším dárky, které, věřte mi, jsou dárky z lásky. Jsou to knížky, jsou to DVD, tedy filmy, a paní ředitelce (Blance Sylvesterové) předám takový originální dárek odpovídající české tradici, se kterou se čeští muzikanti vydávali do světa, a to jsou housle. A doufám, že k nim máme i smyčec,“ řekl prezident. O knihách prohlásil, že to není žádný literární brak, který občas v Česku vychází, ale klasika.

V závěrečném projevu se obrátil k dětem českých přistěhovalců. „Jednoho krásného dne přijedete do své staré vlasti a najdete něco trochu jiného, než nacházíte ve své nové vlasti, najdete zamyšlenou přírodu plnou lesů a rybníků,“ řekl s tím, že najdou zemi, která je posetá nádhernými kulturními památkami.

„A především najdete zemi a lidi, kteří vás dokážou pohladit po duši. A pokud v té duši budete cítit bolest, dokáže být balzámem, který tu bolest zahojí,“ dodal s tím, že se těší na opětovné setkání v České republice.

Zeman se v New Yorku sešel s krajany, plul s nimi k soše Svobody

Český prezident Miloš Zeman strávil první pracovní den své cesty do New Yorku s krajany, se kterými se v neděli vydal na plavbu kolem Manhattanu k soše Svobody. Odpoledne pak završil v České národní budově, kde pro něj žáci české školy připravily pásmo písní a básní. Plavby na lodi Manhattan II se zúčastnilo asi 80 lidí českého a slovenského původu.

„Kdybych já byl krajanem zde v New Yorku, tak bych položil prezidentovi České republiky, ať by to byl kdokoli, jednu otázku. Když už tady jsi, co jsi pro nás pro krajany udělal?“ řekl v projevu ke krajanům Zeman. „Je to otázka nezdvořilá, je to otázka pravdivá a je to otázka oprávněná,“ dodal s tím, že právě jeho vláda odsouhlasila nákladnou rekonstrukci České národní budovy. Oprava byla dokončena v roce 2008 a stála okolo 750 milionů korun, původní odhady byly méně než poloviční.

Připomněl také, že určitá skupina krajanů s tehdy zchátralou budovu na lukrativním pozemku pokoušela prodat jistému jihokorejskému investorovi, který zde chtěl vybudovat garážovou budovu. Dodal, že proto během návštěvy představení bude vzpomínat na premiérské doby, kdy měl možnost uvolňovat prostředky pro užitečné účely.

Prezident během plavby seděl venku na otevřené palubě, kde přijal několik krajanů. „Prosím, abyste mi nenadávali, jestliže se na někoho z vás nedostane. Já bych byl nejraději, kdybych si s vámi se všemi měl možnost potřást rukou, ale zcela určitě vyhovím požadavku jedné dámy, která si přála si se mnou zakouřit,“ omluvil se v úvodu s tím, že ne každý bude mít možnost si s ním pohovořit. V závěru ale vyhověl všem zájemcům o hromadnou fotografii.

Během asi hodinové plavby loď nejdříve zamířila k ostrovu Ellis Island v ústí řeky Hudson, který do listopadu 1954 fungoval jako přistěhovalecká stanice pro lidi mířící do Spojených států. Ostrovem prošlo přes 12 milionů lidí. Poté loď doplula k blízkosti ostrova Liberty Island, kde stojí socha Svobody. Odtud se plavidlo vrátilo zpět do přístavu.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner